Uprostred slovenský center Calgary Adam Ružička oslavuje svoj gól v zápase hokejovej NHL Calgary Flames - Columbus Blue Jackets. Foto: tasr

Ružička prispel gólom k víťazstvu Calgary! Tatar a Chára s asistenciami

Slovenský hokejista Adam Ružička prispel v noci na stredu v NHL gólom k víťazstvu Calgary nad Columbusom 6:2. V 47. minúte po prihrávke Trevora Lewisa zvýšil na 5:1 na Flames,  štatistiky si vylepšil o plusový bod. Po deviatich zápasoch sa do zostavy Tampy Bay vrátil obranca Erik Černák, dvojnásobný obhajca Stanley Cupu vyhral nad New Jersey s Tomášom Tatarom a Mariánom Studeničom v zostave 6:3. Sidney Crosby strelil jubilejný 500. gól v drese Pittsburghu.

Ružička skóroval v druhom zápase za sebou a dal svoj štvrtý gól v sezóne. V tretej tretine ušiel po ľavom krídle a strelou pomedzi betóny prekonal brankára Elvisa Merzlikinsa. Dvadsaťdvaročný útočník nastúpil na poste centra štvrtej formácie, na ľade strávil 10 minút a 5 sekúnd, zaznamenal jednu strelu na bránku. Skóre zápasu uzavrel krásnym gólom Tyler Toffoli, ktorý tak skóroval v premiére za Calgary po výmene z Montrealu. Flames natiahli víťaznú sériu na sedem zápasov.

Černák sa pobil Nathanom Bastianom

Tatar zaznamenal jedenástu asistenciu v sezóne, ale jeho New Jersey prehralo doma s Tampou Bay 3:6, keď Devils nevyužili náskok 3:1. Tatar si pripísal mínusku rovnako ako obranca Tampy Erik Černák, ktorý po zranení nastúpil prvýkrát od 13. januára. Černák bol na ľade takmer 19 minút, zapísal si tri strely na bránku, päť hitov a krátko pred koncom sa pobil s Nathanom Bastianom, za čo inkasoval päťminútový trest. Tatarovmu spoluhráčovi Mariánovi Studeničovi pribudli dva mínusové body.

Kouč „bleskov“: Nemôžete inkasovať viac ako dvakrát

„Diabli“ v úvode druhej tretiny zvýšili po góle Jacka Hughesa na 3:1, ale hostia ešte v prostrednej časti vyrovnali a v tretej strelili ďalšie tri góly. Victor Hedman, Nikita Kučerov, Pat Maroon a Pierre-Edouard Bellemare mali bilanciu 1+1, Andrej Vasilevskij zaznamenal 22 zákrokov. Tampa vyhrala deväť z posledných dvanástich zápasov, v troch prípadoch bez inkasovaného gólu. „Keď chcete vyhrať túto ligu, nemôžete inkasovať viac ako dvakrát. Dostali sme tri góly, ale v závere druhej tretiny a potom v tretej sme rozpútali peklo, Vasilevskij zabuchol dvere a našli sme cestu k víťazstvu,“ povedal pre nhl.com tréner „bleskov“ Jon Cooper. Černák mal prsty v úvodnom góle Devils, ktorý pripísali Dawsonovi Mercerovi. Slovenský obranca zachytil krížnu prihrávku, dostal puk pod kontrolu, ale nešťastne ho zasunul za chrbát vlastného brankára.

Dvojgólový Olofsson: Je to veľká úľava

Zdeno Chára si pripísal na konto šiestu asistenciu v sezóne, keď jeho strelu v druhej tretine dorazil do bránky Anders Lee a vyrovnal stav zápasu s Buffalom na 2:2. New York Islanders však napokon podľahli Sabres na ich ľade 3:6. Chára strávil na ľade 17:36 min. a zaznamenal mínusový bod. Dva góly Buffala strelil Victor Olofsson, ktorý tak ukončil 30-zápasové čakanie na presný zásah. Švédsky útočník sa presadil prvýkrát od 31. októbra, keď dal víťazný gól na 4:3 a potom do prázdnej bránky uzavrel skóre. „Je to veľká úľava. Bolo to určite najhoršie obdobie mojej kariéry,“ povedal Olofsson. Dva góly Islanders strelil Kyle Palmieri, Iľja Sorokin zlikvidoval 35 striel, ale nezabránil tretej prehre „ostrovanov“ za sebou.

Fehérváry bol na ľade takmer 22 minút

Washington s Martinom Fehérvárym triumfoval na ľade Nashvillu 4:1. Dvakrát sa presadil kapitán Washingtonu Alexander Ovečkin, ktorý zaznamenal 30. a 31. gól v sezóne. Ruský útočník dosiahol 30-gólovú métu v 16. zo 17 sezón v NHL a priblížil sa k rekordu súťaže Mikea Gartnera. Ten strelil minimálne 30 gólov v 17 z 19 sezón kariéry. Významný míľnik dosiahol tréner Capitals Peter Laviolette, ktorý sa tešil zo 700. víťazstva v kariére. Túto métu dosiahol ako desiaty kouč v NHL a vyrovnal zápis Mikea Babcocka na deviatom mieste histórie. Laviolette dosiahol míľnik na ľade Predators, ktorých viedol v 451 zápasoch počas šiestich sezón. V Nashville sa predstavil prvýkrát po tom, ako ho klub odvolal 6. januára 2020. Fehérváry bol na ľade takmer 22 minút, zaznamenal tri hity a tri zblokované strely.

Crosby: Je to krásne číslo. Som hrdý

Sidney Crosby vsietil jubilejný 500. gól v drese Pittsburghu Penguins a prispel k víťazstvu nad Philadelphiou 5:4 po predĺžení. Crosby sa druhým hráčom „tučniakov“ po legendárnom Mariovi Lemieuxovi, ktorý dosiahol 500-gólovú hranicu. Kapitán Pens skóroval počas presilovky v prvej tretine, keď dostal svoj tím do vedenia 2:1. „Ťažko sa mi hľadajú slová. Je to krásne číslo. Som hrdý na to, že som na zozname hráčov, ktorí strelili 500 gólov v kariére,“ povedal Crosby, ktorý na túto métu dosiahol po Ovečkinovi (761) ako druhý aktívny hráč, 46. v histórii a je 18., ktorému sa to podarilo s jedným tímom. Penguins v tretej tretine vyrovnali z 2:4 na 4:4 a v predĺžení rozhodol Kris Letang.

Bruins stále chýba duo z prvej formácie

Vladimir Tarasenko strelil dva góly, pridal aj asistenciu a pomohol St. Louis k víťazstvu 5:2 na ľade Ottawy. Formácia Tarasenko, Robert Thomas (1+2) a Pavel Bučnevič (0+3) nazbierala spolu deväť bodov. V bránke Blues podal spoľahlivý výkon Ville Husso, ktorý chytil 18 striel.

New York Rangers zdolali Boston 2:1 po nájazdoch, keď až v deviatej sérii rozhodol K’Andre Miller. Víťazstvo vychytal Igor Šesťorkin, ktorý kryl 31 striel. Bruins nastúpili v treťom zápase za sebou bez dvoch hráčov prvej formácie Patricea Bergerona (zranenie hlavy) a Brada Marchanda (trest).

Kapitán Colorada pripomenul nepremenené šance

Bodová séria Colorada sa zastavila na čísle 19, Avalanche prehrali doma s Dallasom 1:4. Jediný gól „lavín“ strelil Nathan MacKinnon, brankár Pavel Francouz zaznamenal 16 zákrokov. V riadnom čase na domácom ľade prehrali Avalanche po 22 zápasoch, prvýkrát od 26. októbra. „Mali sme množstvo šancí vyhrať tento zápas, ale nepremenili sme ich,“ povedal kapitán Colorada Gabriel Landeskog. Jake Oettinger chytil 46 striel, čím si vytvoril kariérne maximum, dva góly strelil Joe Pavelski. Do zostavy Stars sa nezmestil slovenský obranca Andrej Sekera.

Edmonton vyhral pod vedením nového trénera Jaya Woodcrofta tretí zápas za sebou, keď zvíťazil v Los Anegeles 5:2. Nerozhodný stav zlomil necelých päť minút pred koncom tretej tretiny Kailer Yamamoto, ďalšie dva góly dali do prázdnej bránky Zach Hyman a Evander Kane. Connor McDavid mal bilanciu 1+1, Mike Smith zaznamenal 30 zákrokov.