Na snímke uprostred slovenský center Calgary Adam Ružička medzi hráčmi Islanders. Foto: tasr/ap

Slovák Ružička sa stal prvou hviezdou zápasu NHL! Za Calgary skóroval aj asistoval

AKTUALIZOVANÉ – Slovenský hokejista Adam Ružička sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve Calgary nad New Yorkom Islanders 5:2 v nočnom súboji zámorskej NHL. Kanadský tím natiahol víťaznú šnúru na šesť stretnutí, v tabuľke Západnej konferencie mu patrí 6. priečka. Slovenský center zaznamenal svoj prvý dvojbodový zápas v NHL a sa stal prvou hviezdou zápasu.

Ružička otvoril skóre v 10. minúte, keď po krásnej individuálnej akcii obrancu Rasmusa Anderssona zblízka prekonal Iľju Sorokina. V druhej tretine nahral na gól Andrewovi Mangiapaneovi, ktorý dostal Flames do vedenia 3:1 a tento zásah bol napokon víťazný. Dvadsaťdvaročný Ružička bol na ľade 12 a pol minúty, zaznamenal tri plusové body a jednu strelu na bránku.

Ružička: Veľmi sa nestarám o body

Po štrnástich odohratých zápasoch v drese „plameňov“ má na konte šesť kanadských bodov za tri góly a rovnaký počet asistencií. „Úprimne môžem povedať, že sa veľmi nestarám o body. Zaujímajú má víťazstvá, ktoré sú dôležité. Vyhrali sme šesť zápasov za sebou, hráme dobre  a z toho má radosť,“ povedal Ružička pre nhl.com.

Ružička nastúpil v drese Flames v deviatom zápase za sebou a usadil sa v prvom tíme kanadského klubu. Prvýkrát v kariére nastúpil proti svojmu krajanovi Zdenovi Chárovi. „Je silný, veľký, má dlhú hokejku a skvele hrá v rohoch. Hrá sa proti nemu ťažko, ale teším sa na ďalšie súboje s ním. Verím, že prídu,“ dodal Ružička na pozápasovej tlačovke.

Sutter o Slovákovi: Zlepšil sa v hre v obrannom pásme

Slovenský hokejista nastúpil na poste centra štvrtej formácie spoločne s držiteľmi Stanleyho pohára Milanom Lucicom a Trevorom Lewisom. Podľa trénera Darryla Suttera by sa mal slovenský mladík pomaly prebrať rolu tretieho centra Flames. „Zlepšil sa v hre v obrannom pásme. Chcem, aby bol ešte lepším hráčom s pukom, aby viac využíval svoje fyzické parametre a rýchlosť. Chystáme ho na rolu tretieho centra. Má na to všetky predpoklady a je na ňom či svoju šancu využije, alebo nie,“ povedal Sutter ešte pred zápasom pre nationalpost.com.

Chára nebodoval, vyslal dve strely

Jeho krajan Zdeno Chára odohral za Islanders 17:33 minúty bez bodového zápisu, na brankára Calgary vyslal dve strely. V bránke Islanders mal nastúpiť Semjon Varlamov, ale počas rozcvičky sa dozvedel, že mal pozitívny test na COVID-19 a medzi žrde musel Sorokin. „Ostrovania“ narýchlo použili pohotovostného brankára, ktorým bol Colin Cooper. Dvadsaťsedemročný Cooper chytal v rokoch 2015 – 2019 za univerzitný tím Mount Royal v Calgary.

Ottawa podľahla Bostonu 0:2. Veľkou oporou Bruins bol brankár Jeremy Swayman, ktorý kryl všetkých 30 striel a po návrate z farmy sa tešil z prvého víťazstva v NHL od 2. januára. „Každý deň sa môžem učiť od najlepších hráčov na svete. Snažím sa zo všetkého brať pozitíva,“ povedal pre nhl.com Swayman, ktorý zaznamenal druhé čisté konto v sezóne a štvrté v kariére. Góly Bruins strelili Trent Frederic a Curtis Lazar, ktorý odohral 176 zápasov v drese Senators. Boston sa opäť musel zaobísť bez dvoch útočníkov prvej formácie Patricea Bergerona (zranenie) a Brada Marchanda (trest).

Delovka Laineho šokovala brankára

Montreal podľahol Columbusu 1:2 a natiahol sériu prehier na deväť zápasov. Víťazný gól Blue Jackets strelil osem sekúnd pred koncom v presilovke Patrik Laine, keď delovkou bez prípravy prekonal Sama Montembeaulta. Bol to jeho siedmy presný zásah v uplynulých piatich dueloch. „V živote som nevidel niečo podobné. Bola to neuveriteľná strela, brankár nemal žiadnu šancu. Myslím, že by sme to nechytili ani keby sme bol v bránke obaja,“ povedal brankára Columbusu Elvis Merzlikins.

Canadiens prehrali aj druhý zápas pod vedením nového trénera Martina St. Louisa. „Víťazstvá sú dôležité a ja som typ človeka, ktorý chce vyhrávať, ale je teší ma aspoň fakt, že sa zlepšujeme,“ povedal bývalý vynikajúci útočník. Canadiens naposledy prehrali deväť zápasov za sebou na prelome rokov 1939-1940. Sériu deviatich duelov bez víťazstva zažili predtým v priebehu februára a marca 2003.

Yandle na presný zásah čakal 47 duelov

Detroit zdolal na domácom ľade Philadelphiu 4:2, keď 32 zákrokov zaznamenal Thomas Greiss a tri asistencie si pripísal kapitán Dylan Larkin. Flyers prehrali 15 z posledných 17 zápasov. Prvý gól v sezóne strelil obranca Philadelphie, „železný muž“ Keith Yandle, držiteľ najdlhšej série bez vynechania zápasu. Na presný zásah čakal 47 duelov. Zápas nedohral útočník Flyers Gerry Mayhew, ktorý v tretej tretine v plnej rýchlosti vrazil hlavou do mantinelu a ľad opustil so zakrvavenou tvárou. Podľa trénera Mike Yeoa by však nemalo ísť o vážne zranenie.

Thatcher Demko skrotil strelcov Toronta a výraznou mierou sa zaslúžil o víťazstvo Vancouveru 3:2. Demko zaznamenal 51 zákrokov, čo je jeho kariérne maximum. Demko ako piaty brankár v histórii Canucks zaznamenal v jednom zápase minimálne 50 zásahov a bol len jeden úspešný zákrok od vyrovnania klubového rekordu, ktorý z roku 1971 drží Dunc Wilson. „Hovorím to každý deň, je to jeden z najlepších brankárov na svete. Udržal nás v hre o víťazstvo, získali sme dôležité dva body,“ povedal útočník Canucks J.T. Miller, ktorý otvoril skóre zápasu.

Blake Wheeler strelil dva góly

Toronto vyrovnalo z 0:2 na 2:2, ale víťazný gól strelil minútu a pol pred koncom druhej tretiny Juho Lammikko. Jeden z gólov Maple Leafs strelil Auston Matthews a natiahol svoju bodovú sériu na sedem zápasov. Slovenský brankár Jaroslav Halák kryl na lavičke Canucks chrbát Demkovi.

Blake Wheeler strelil dva góly, pridal tri asistencie a pomohol Winnipegu k víťazstvu 5:2 na ľade Nashvillu. Kyle Connor mal bilanciu 1+1 a dostal sa na hranicu 300 bodov v NHL.

Kapitán Winnipegu Jets Blake Wheeler (vľavo) sa teší po strelení gólu v zápase zámorskej hokejovej NHL Nashville Predators – Winnipeg Jets v Nashville v sobotu 12. februára 2022. – Foto: tasr/ap

Predators viedli po zásahoch Mikaela Granlunda a Matta Duchenea 2:0, ale hostia otočili piatimi gólmi za sebou. Wheeler nazbieral päť bodov v jednom zápase druhýkrát v kariére, predtým sa mu to podarilo 9. novembra 2018 proti Coloradu Avalanche (1+4).

Sundqvist strelil gól a pridal asistenciu

Minnesota natiahla domácu bodovú sériu na 12 zápasov, keď zdolala Carolinu 3:2. Presné zásahy si podelili Kevin Fiala, Frederick Gaudreau a Kirill Kaprizov, ktorý zaznamenal 20. presný zásah v sezóne. Oba góly Hurricanes strelil Andrei Svečnikov. Hráči St. Louis zdolali Chicago 5:1, Oskar Sundqvist strelil gól a pridal asistenciu, víťazstvo vychytal Ville Husso, ktorému na to stačilo 15 zásahov.

NHL – sumáre:

• Detroit Red Wings – Philadelphia Flyers 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
  • Góly: 6. Bertuzzi (Fabbri, Suter), 30. Zadina (Larkin, Staal), 50. Seider (Larkin, Raymond), 59. Rasmussen (Larkin, Gagner) – 40. Yandle (Laughton, Ratcliffe), 50. Laughton (Konecny, Provorov). Brankári: Greiss – Hart, strely na bránku: 23:34, 15.965 divákov.
  • Montreal Canadiens – Columbus Blue Jackets 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
  • Góly: 43. Caufield (Poehling) – 2. Bjorkstrand (Laine), 60. Laine (Werenski, Voráček). Brankári: Montembeault – Merzlikins, strely na bránku: 31:42, 500 divákov.
  • Ottawa Senators – Boston Bruins 0:2 (0:2, 0:0, 0:0)
  • Góly: 1. Frederic (Coyle), 14. Lazar (Blidh). Brankári: Murray – Swayman, strely na bránku: 30:37, 500 divákov.
  • Nashville Predators – Winnipeg Jets 2:5 (2:1, 0:1, 0:3)
  • Góly: 4. Granlund (Forsberg, Carrier), 7. Duchene (Josi, Johansen) – 8. Scheifele (Heinola, Wheeler), 30. Connor (Wheeler, Morrissey), 51. Wheeler (Scheifele, Morrissey), 52. Dubois (Wheeler, Connor), 57. Wheeler (Scheifele). Brankári: Saros – Hellebuyck, strely na bránku: 36:43, 17.688 divákov.
  • Vancouver Canucks – Toronto Maple Leafs 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)
  • Góly: 2. Miller (Horvat, Boeser), 6. Boeser (Ekman-Larsson, Miller), 39. Lammikko (Chiasson, Motte) – 33. Matthews (Tavares, Nylander), 36. Kaše (Spezza, Sandin). Brankári: Demko – Mrázek, strely na bránku: 24:53, 9396 divákov.
  • St. Louis Blues – Chicago Blackhawks 5:1 (2:0, 1:1, 2:0)
  • Góly: 9. Perron (Faulk, Schenn), 12. Joshua (Krug, Sundqvist), 40. Tarasenko (Thomas, Bučnevič), 48. Sundqvist (Mikkola, Saad), 56. Kyrou (Schenn) – 23. Strome (Kane, Kubalík). Brankári: Husso – Fleury, strely na bránku: 31:16, 18.096 divákov.
  • Minnesota Wild – Carolina Hurricanes 3:2 (0:0, 1:0, 2:2)
  • Góly: 31. Fiala (Gaudreau, Merrill), 42. Kaprizov (Zuccarello), 43. Gaudreau (Fiala) – 46. Svečnikov (Slavin, DeAngelo), 47. Svečnikov (Teräväinen, DeAngelo). Brankári: Talbot – Andersen, strely na bránku: 27:39, 18.802 divákov.
  • Calgary Flames – New York Islanders 5:2 (2:1, 1:1, 2:0)
  • Góly: 10. RUŽIČKA (Andersson, Hanifin), 19. Tanev (Gaudreau, Kylington), 36. Mangiapane (RUŽIČKA, Zadorov), 48. Gudbranson (Lucic, Lewis), 56. Lindholm (Tkachuk, Gaudreau) – 18. Dobson (Barzal, Pageau), 37. Pageau (Parise, Wahlstrom). Brankári: Markström – Varlamov, strely na bránku: 29:21, 9639 divákov.

Slováci v akcii:

Adam Ružička (Calgary)          12:29 1 1 2 +3 1 0
Zdeno Chára (NY Islanders)      17:33 0 0 0  0 2 0

/pozn.: počet odohratých minút, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty/