eReport.sk
Ilustračné foto: tasr/AP

Rusko presunulo do Bieloruska prvú techniku. Chystajú spoločné cvičenie

Rusko presunulo do Bieloruska prvú armádnu techniku na vojenské cvičenie, ktoré obe susedné krajiny plánujú na polovicu februára. Do Bieloruska dorazili protilietadlové systémy krátkeho dosahu typu Pancir-S, oznámilo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Predtým už do krajiny presunuli viaceré stíhacie lietadlá Suchoj Su-35. Na ceste do bývalej sovietskej republiky sa medzitým zrejme nachádzajú aj ruské systémy protivzdušnej obrany S-400, napísala agentúra DPA.

Moskva a Minsk plánujú od 10. do 20. februára spoločné vojenské cvičenie v Bielorusku, ktoré vyvolalo znepokojenie na Západe vzhľadom na súčasnú krízu okolo Ukrajiny. Manévre by mali prebiehať okrem iného v južnom Bielorusku, ktoré hraničí s Ukrajinou. Ministerstvo zahraničných vecí USA vyjadrilo obavy, že Moskvy by mohla pod zámienkou vojenských cvičení umiestniť vojakov v Bielorusku a odtiaľ napadnúť Ukrajinu.

Čítajte viac:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) sa rozpráva s bieloruským prezidentom Alexandrom Lukašenkom počas ich stretnutia v jeho rezidencii v ruskom meste Strelná pri Petrohrade 29. decembra 2021.
  2. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).
  3. USA a Rusko

Rusko rozmiestnilo neďaleko ukrajinskej hranice okolo 100 000 vojakov, čo vyvolalo obavy z invázie do susednej krajiny. Moskva takéto zámery popiera, žiada však od USA a NATO bezpečnostné záruky vrátane toho, že sa Ukrajina nestane členom Severoatlantickej aliancie.

tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko presunulo do Bieloruska prvú techniku. Chystajú spoločné cvičenie

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti