eReport.sk
USA a Rusko
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Ruskí intelektuáli vyzývajú Kremeľ: Vyvarujme sa nezmyselnej vojne proti Ukrajine

Viac ako 2000 ruských intelektuálov, vedcov, umelcov a aktivistov za ľudské práva už podpísalo výzvu adresovanú Kremľu, aby sa vyvaroval „nemorálnej, nezodpovednej a zločinnej“ vojny proti Ukrajine.

Toto vyhlásenie Kongresu ruských intelektuálov bolo zverejnené cez víkend, keď Rusko pokračovalo v hromadení vojakov – v súčasnosti sa odhaduje na viac ako 100.000 – v blízkosti ukrajinských hraníc.

Obávajú sa intenzívneho náboru žoldnierov

Jeho signatári upozorňujú, že sa objavujú správy o intenzívnom nábore žoldnierov v Rusku a prevoze pohonných hmôt a vojenskej techniky na územie Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny, kde proruskí separatisti vyhlásili svoje samozvané republiky. Signatári listu v súvislosti s týmto vývojom poznamenávajú, že v reakcii naň „Ukrajina intenzívne zbrojí, NATO posiela ďalšie sily do východnej Európy. Napätie neustupuje, ale naopak len rastie.“

Podľa signatárov listu nikto Rusko neohrozuje

Signatári listu zdôrazňujú, že „Rusko nepotrebuje vojnu s Ukrajinou a Západom“. „Nikto nás neohrozuje, nikto na nás neútočí. Politika založená na presadzovaní myšlienky takejto vojny je nemorálna, nezodpovedná a zločinná a nemožno ju vykonávať v mene národov Ruska. Takáto vojna nemôže mať legitímne ani morálne ciele. Diplomacia krajiny nemôže zaujať iné stanovisko ako kategorické odmietnutie takejto vojny,“ píše sa vo výzve Kremľu.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruskí intelektuáli vyzývajú Kremeľ: Vyvarujme sa nezmyselnej vojne proti Ukrajine

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti