eReport.sk
Prezident Vladimir Putin sa môže tešiť. Rusko zarába obrovské sumy na vývoze fosílnych palív aj počas vojny na Ukrajine. Foto: tasr

Rusko naďalej profituje! Príjmy z vývozu fosílnych palív pokryli náklady na inváziu

Príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív od začatia vojny na Ukrajine prekonali celkový objem nákladov Ruskej federácie na inváziu do susednej krajiny. Poukázala na to analýza neziskového Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) so sídlom v Helsinkách. TASR o tom informuje na základe správy serveru The Economic Times.  

Enormné zárobky Ruska

Príjmy Ruska z predaja ropy, zemného plynu a uhlia dosiahli za šesť mesiacov od napadnutia Ukrajiny 158 miliárd eur. Na porovnanie, odhadované náklady Kremľa na vojnu na Ukrajine dosiahli za toto obdobie 100 miliárd eur. Najväčším dovozcom bola Európska únia, ktorá Rusku za dovoz palív zaplatila zhruba 85 miliárd eur. Nasledovala Čína (35 mld. eur), Turecko (11 mld. eur), India (7 mld. eur) a Južná Kórea s dovozom za 2 miliardy eur.

Mohlo by vás zaujímať:

 1. Viktor Orbán.
 2. Volodymyr Zelenskyj
 3. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.
 4. Alexej Navaľnyj.
 5. Ruský prezident Vladimir Putin sleduje vojenské cvičenie Vostok 2022 (Východ 2022) pri Vladivostoku 6. septembra 2022.
 6. V Štokholme pálili korán
 7. Na kombosnímke zľava Joe Biden a Recep Tayyip Erdogan.
 8. Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
 9. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
 10. Piotr Gliňski
 11. Bojové lietadlo FA-50 Fighting Falcon juhokóreskej výroby.

V rámci samotnej Európskej únie najväčším dovozcom bolo Nemecko, ktorého dovoz predstavoval 19 miliárd eur. Nasledovali Holandsko (11,1 mld. eur), Taliansko (8,6 mld. eur), Poľsko (7,4 mld. eur), Francúzsko (5,5 mld. eur), Bulharsko (5,2 mld. eur), Belgicko (4,5 mld. eur) a Španielsko, ktoré doviezlo fosílne palivá z Ruska za 3,3 miliardy eur.

„Rastúce ceny fosílnych palív znamenajú, že Rusko stále zaznamenáva rekordné príjmy z ich predaja, napriek znižovaniu objemu vývozu,“ povedal Lauri Myllyvirta, vedúci analytik v CREA a jeden z autorov správy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko naďalej profituje! Príjmy z vývozu fosílnych palív pokryli náklady na inváziu

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti