eReport.sk
V Štokholme pálili korán
Recep Tayyip Erdogan na archívnej snímke. Zdroj: shutterstock.com

Vysmial sa lídrom EÚ? Erdogan: Putin využíva všetky prostriedky. Európa žne to, čo zasiala!

Zdá sa, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan má pochopenie pre kroky svojho ruského kolegu Vladimira Putina. A nahlas o tom aj hovorí. Ako informovala agentúra Reuters vyhlásil, že Rusko znižuje dodávky zemného plynu do Európy ako odvetu za sankcie, a dodal, že Európa „žne to, čo zasiala“.

Erdoganove slová rozhodne nie sú príjemné pre lídrov krajín EÚ, ktorí, naopak, vnímajú Putinovu „odvetu“ za západné sankcie ako niečo neprirodzené, ba až obludné. Navyše, odkaz tureckého prezidenta by mohlo v šéfoch štátov Únie vyvolať aj pocit, že sa im Erdogan smeje – a to v takomto v duchu: „Nech sa páči, máte to, čo ste chceli, čo ste si navarili, to si aj zjedzte“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nord Stream2 - ilustračné foto
  2. Z mimoriadneho stretnutia napokon nič nebude?
  3. Blaha o rozhodnutí Nemecka
  4. Blinken navštívi Čínu
  5. Viktor Orbán.
  6. Na kombosnímke zľava Joe Biden a Recep Tayyip Erdogan.
  7. Grécky minister energetiky Kostas Skrekas.

Po tom, ako Rusko oznámilo, že ponechá Nord Stream 1 – svoj hlavný plynovod do Nemecka – zatvorený, sa v Európe zvýšili obavy z možnej „bezútešnej“ zimy. Rusko zastavilo tok cez tento plynovod na neurčito a od 24. februára, keď začalo inváziu na Ukrajinu, prerušilo alebo zastavilo dodávky v troch svojich najväčších plynovodoch vedúcich na západ. Dodávky ropy boli tiež presmerované na východ.

Turecký prezident: My takýto problém nemáme

„Európa v skutočnosti žne to, čo zasiala,“ povedal Erdogan novinárom v Ankare a dodal, že sankcie prinútili ruského prezidenta Vladimira Putina k odvetným opatreniam v podobe dodávok energie.

„Putin využíva všetky svoje prostriedky a zbrane, pričom najdôležitejšou z nich je zemný plyn. Bohužiaľ – nechceli by sme to – ale takáto situácia sa vyvíja v Európe,“ povedal Erdogan.

„Domnievam sa, že Európa bude mať túto zimu vážne problémy. My takýto problém nemáme,“ dodal turecký líder.

Členský štát NATO, ktorý západné sankcie nezdieľa

Turecko ako členský štát NATO sa snaží nájsť rovnováhu medzi Moskvou a Kyjevom tým, že kritizuje ruskú inváziu a posiela zbrane na Ukrajinu, pričom sa však stavia proti západným sankciám a pokračuje v obchode, cestovnom ruchu a investíciách s Ruskom.

Turecko, ktoré v Čiernom mori hraničí s Ruskom aj Ukrajinou, tvrdí, že pripojenie sa k sankciám proti Rusku by poškodilo už aj tak napätú ekonomiku Ankary, a argumentuje, že sa sústreďuje najmä na sprostredkovateľské úsilie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vysmial sa lídrom EÚ? Erdogan: Putin využíva všetky prostriedky. Európa žne to, čo zasiala!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti