eReport.sk
Ruskí protiputinovskí partizáni rastú na sile
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Putinov jasný odkaz z Vladivostoku: Sankčná horúčka na Západe ohrozuje celý svet!


Ruský prezident Vladimir Putin v stredu vyhlásil, že Rusko nie je možné izolovať a sankcie zo strany Západu ohrozujú celý svet. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Stíhačky Kyjevu nepošleme
  2. Bude kandidovať do EP! V deň výročia Nežnej revolúcie oznámil známy ľavičiar, že sa bude uchádzať o pozíciu Europoslanca.
  3. Viktor Orbán.
  4. Na kombosnímke zľava Joe Biden a Recep Tayyip Erdogan.
  5. Ruský prezident Vladimir Putin.
  6. Pracovník Svetového potravinového programu OSN stojí pri lodi MV Brave Commander, ktorá prepravila obilie z ukrajinského čiernomorského prístavu Pivdennyj do prístavného mesta Džibuti v utorok 30. augusta 2022.
  7. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).
  8. Vladimir Putin
  9. Žurnalistika nie je zločin

„Sankčná horúčka na Západe ohrozuje celý svet,“ povedal ruský prezident na Východnom ekonomickom fóre, ktoré sa koná vo Vladivostoku. Rusko podľa Putina nie je možne izolovať – bez ohľadu na to, ako veľmi by to niekto chcel dosiahnuť.

Ruský prezident takisto chválil rastúcu úlohu ázijsko-tichomorského regiónu v oblasti globálnych záležitostí. Moskva, ktorá čelí západným sankciám, sa usiluje posilniť svoje vzťahy v Ázii, komentuje AFP.

Pokiaľ ide o vojenskú činnosť, my (sami) sme nič nezačali – snažíme sa ju len ukončiť.

Vladimir Putin o vojne na Ukrajine.

„Úloha krajín v ázijsko-tichomorskom regióne sa významne zvyšuje,“ povedal. Tieto partnerstvá podľa jeho slov vytvoria „obrovské príležitosti“ pre ľudí.

„Nič sme nestratili a nič ani nestratíme“

Podľa Putina Rusko svojím konaním na Ukrajine nič nestratilo, práve naopak – posilnilo svoju suverenitu. Šéf Kremľa vo svojom prejave na fóre odôvodnil priklonenie sa Ruska smerom k Ázii tým, že Západ upadá, zatiaľ čo Ázia je podľa neho budúcnosť. Vo svojom hlavnom prejave hovoril o Ukrajine len v súvislosti s vývozom obilia. Neskôr sa ho však moderátor spýtal, či Rusko v dôsledku konfliktu na Ukrajine niečo stratilo. „Nič sme nestratili a nič ani nestratíme. To hlavné, čo sme získali, je posilnenie našej suverenity. To je bezpochyby výsledok toho, čo sa teraz deje,“ odpovedal Putin. „Všetko nepotrebné, škodlivé a to, čo nám bráni posúvať sa vpred, bude odmietnuté… V konečnom dôsledku to našu krajinu znútra posilní,“ vyhlásil Putin. Zároveň priznal, že konflikt viedol k „istej      polarizácii“ v Rusku i vo svete.

Putin podľa agentúry Reuters stále častejšie opisuje konflikt na Ukrajine, ktorý nazýva špeciálnou vojenskou operáciou, ako zlomový bod v dejinách Ruska.

Ruský prezident okrem toho znovu označil ukrajinskú vládu za nelegitímnu a poprel, že by Rusko na Ukrajine porušovalo medzinárodné právo. „Pokiaľ ide o vojenskú činnosť, my (sami) sme nič nezačali – snažíme sa ju len ukončiť,“ cituje Putina nezávislý spravodajský portál Meduza.io.

Varoval svetovou potravinovou krízou

Putin podľa agentúry Reuters stále častejšie opisuje konflikt na Ukrajine, ktorý nazýva špeciálnou vojenskou operáciou, ako zlomový bod v dejinách Ruska, keď sa jeho krajina zbavila poníženia v súvislosti s rozpadom Sovietskeho zväzu z roku 1991.

Ruský prezident v stredu varoval aj pred hroziacou svetovou potravinovou krízou. Zároveň chce diskutovať o zmene prelomovej dohody o vývoze obilia z ukrajinských prístavov s cieľom obmedziť krajiny, kam bude smerovať. TASR informuje na základe správy agentúry Reuters.

Putin tvrdí, že Moskva urobila všetko pre to, aby Ukrajina mohla vyvážať svoje obilie. Problémy na svetovom potravinovom trhu sa však podľa jeho slov pravdepodobne zintenzívnia a hrozí tak humanitárna katastrofa. Podľa neho Moskva podpísala dohodu pod podmienkou, že pomôže zmierniť prudko rastúce ceny potravín v rozvojových krajinách, namiesto toho ju využili bohaté západné krajiny.

„Rozvojové krajiny boli opäť jednoducho oklamané“

„Ak vylúčime Turecko ako sprostredkovateľskú krajinu, tak takmer všetko obilie vyvážané z Ukrajiny sa neposiela do najchudobnejších rozvojových krajín, ale do krajín Európskej únie,“ povedal Putin na Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku. Podľa neho iba 87 lodí s nákladom 60.000 ton obilnín smerovalo do chudobných krajín. Západ sa tak správa ako koloniálne štáty.

„Rozvojové krajiny boli opäť jednoducho oklamané a budú klamané aj naďalej. Je zrejmé, že s týmto prístupom sa rozsah potravinových problémov vo svete len zvýši… Môže to viesť k nevídanej humanitárnej katastrofe,“ uviedol ruský prezident.

Putin by preto chcel „obmedzenie destinácií pre vývoz obilia a iných potravín“ z Ukrajiny. Tento návrh plánuje prediskutovať s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom, ktorý spolu s OSN pomohol sprostredkovať dohodu o vývoze obilia z ukrajinských prístavov.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putinov jasný odkaz z Vladivostoku: Sankčná horúčka na Západe ohrozuje celý svet!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: