eReport.sk
Šéf Kremľa Vladimir Putin sa môže tešiť. Sankcie voči jeho krajine ruskej mene neublížili. Skôr naopak, pretože rubeľ opäť posilnil. Zdroj: pixabay.com

Sú sankcie proti Rusku efektívne? Kurz rubľa posilnil na sedemročné maximum

Ruská krvavá invázia na Ukrajine zomkla štáty v EÚ, ale aj USA a Kanadu natoľko, že chceli rozličnými sankciami ekonomicky zničiť Rusko. Zatiaľ to ale vyzerá tak, že sa im podaril pravý opak.  

Kurz ruského rubľa vzrástol v stredu na najvyššiu úroveň za viac než sedem rokov. Kurz stále podporujú najmä kapitálové kontroly, nahor ho však ťahá aj prepad dovozu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Rusko peniaze na uhradenie svojich záväzkov má

Do 10.30 h SELČ sa kurz ruskej meny oproti doláru posilnil v Moskve o 2,7 % na 50,32 RUB/USD. Predtým pritom vzrástol až na 50,01 RUB/USD, čo predstavovalo najsilnejší kurz ruskej meny oproti doláru od mája 2015. Kurz rubľa sa posilnil aj v porovnaní s európskou menou. Vzrástol zhruba o 3 % na 52,91 RUB/EUR a prvýkrát od apríla 2015 sa dostal pod hranicu 53 RUB/EUR. Rubeľ sa stal v tomto roku najúspešnejšou menou, na vysokej úrovni ho však udržujú umelé zásahy, najmä kapitálové kontroly a povinnosť vývozcov meniť príjmy v zahraničnej mene na ruble. Kurz meny okrem toho podporuje aj prudký pokles dovozu, ktorý je výsledkom sankcií západných štátov voči Rusku.

Kapitálové kontroly zároveň zabránili negatívnej reakcii meny na potvrdenie ratingovej agentúry Moody´s, že Rusko sa v dôsledku nesplatenia dlhu v stanovenom termíne dostalo tento týždeň oficiálne do platobnej neschopnosti. Je to prvý default Ruska v súvislosti so zahraničným dlhom od roku 1918. Moskva však default odmieta. Ruská vláda uviedla, že ide o umelú platobnú neschopnosť, ktorá je výsledkom aktivity západných krajín. Dodala, že Rusko peniaze na uhradenie svojich záväzkov má a je aj ochotné dlhy splácať. Ekonomické sankcie Západu však vytvárajú umelé prekážky, aby Moskva nemohla platby zrealizovať.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Britský premiér Boris Johnson.
  2. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.
  3. Ruský prezident Vladimir Putin si pripíja počas prejavu na virtuálnom summite lídrov zoskupenia BRICS v Moskve vo štvrtok 23. júna 2022.
  4. Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO).
  5. Dmitrij Medvedev.

Silný kurz rubľa pritom nie je pre Rusko príliš výhodný. Znižuje mu totiž príjmy z predaja komodít a iných produktov za doláre a eurá. Podpredseda ruskej vlády Andrej Belousov v tejto súvislosti uviedol, že priemyslu by viac vyhovovalo, keby sa kurz meny pohyboval medzi 70 a 80 rubľami za dolár.    

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sú sankcie proti Rusku efektívne? Kurz rubľa posilnil na sedemročné maximum

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti