eReport.sk
Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Rusi už vypínajú plyn: Po Poľsku zatvárajú „kohútik“ aj Bulharom!


To, čo už niekoľko týždňov viselo takpovediac vo vzduchu, sa teraz stalo realitou: Rusi začali európske štáty odstrihávať od plynu! Najprv tak urobili v prípade Poľska, následne aj Bulharska. Kým v prípade Poľska to až tak neprekvapuje, Bulhari majú s Ruskou federáciou predsa len o dosť lepšie vzťahy. Bulhari dokonca stále vytrvalo odmietajú dodávať Kyjevu zbrane.

Ruský plynárenský koncern Gazprom informoval bulharský Bulgargaz, že od stredy (27. apríl) zastaví dodávky plynu do Bulharska. V utorok večer o tom informovalo bulharské ministerstvo energetiky. TASR správu prevzala od agentúry AFP. Iba zhruba hodinu predtým vyšla rovnaká správa o Poľsku. Kto bude ďalší?

Bulharská závislosť na ruskom plyne je 90-percentná

Ministerstvo v hlavnom meste Sofia spresnilo, že spolu so štátnymi plynárenskými spoločnosťami podniklo kroky na nájdenie alternatívnych riešení s cieľom vyriešiť vzniknutú situáciu. Podľa bulharského rezortu energetiky nateraz nie sú potrebné žiadne obmedzenia v spotrebe plynu v tejto balkánskej krajine, ktorá pokrýva viac ako 90 percent svojich potrieb dovozom z Ruska, napísala agentúra Reuters.

Poľská ministerka: Domácnosti sa nemusia obávať

Správa o zastavení dodávok ruského zemného plynu do Bulharska prišla po tom, ako Gazprom v utorok informoval, že od stredy zastavuje dodávky suroviny aj do Poľska, konkrétne cez plynovod Jamal. Podľa poľského spravodajského servera Onet.pl Moskva pravdepodobne reagovala na odmietnutie Varšavy prispôsobiť sa požiadavkám.

Legitímnou je otázka, ktorá európska krajina bude od ruského plynu odstrihnutá ako ďalšia v poradí.

„Poľské domácnosti sa nedostatku plynu nemusia obávať,“ citovala poľskú ministerku životného prostredia Annu Moskwovú agentúra AP. „Adekvátne diverzifikačné stratégie, ku ktorým sme pristúpili, nám umožnili, že sa v takejto situácii môžeme cítiť bezpečne,“ dodala.  

Plynovod Jamal prepravuje zemný plyn z Ruska a zaplatiť za dodávky plynu v rubľoch. Plynovod Jamal prepravuje zemný plyn z Ruska cez Bielorusko do Poľska a Nemecka.

Legitímnou je otázka, ktorá európska krajina bude od ruského plynu odstrihnutá ako ďalšia v poradí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. zbraňami k mieru!
  2. Čínsky prezident Si Ťin-pching v prejave na výročnom kongrese Čínskeho ľudového politického poradného zhromaždenia
  3. Sme za mier a stabilitu
  4. Šéf opozičnej strany SMER-SD Robert Fico (uprostred) počas tlačovej konferencie.
  5. Arpád Soltész zaujal rázny postoj voči Palestíne.
  6. Šéf Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a poslanec Peter Kremský (OĽaNO).
  7. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi už vypínajú plyn: Po Poľsku zatvárajú „kohútik“ aj Bulharom!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne