eReport.sk
Šéf Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a poslanec Peter Kremský (OĽaNO).
Šéf Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti a poslanec Peter Kremský (OĽaNO). Foto: tasr

Zriadilo si Slovensko účet v rubľoch? Kremský: Ak aj áno, to neznamená, že ho bude aj využívať!

Slovensko nemá spracovaný akčný plán, ktorý by určoval, aké kroky a v akom časovom horizonte treba urobiť, aby sme sa v čo najkratšom čase zbavili závislosti od ruského zemného plynu. Povedal to vo štvrtok po skončení mimoriadneho zasadnutia Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti jeho predseda Peter Kremský (OĽANO).

Slovensko by malo ďalšiu splátku za plyn poslať 20. mája, no zatiaľ nie je jasné, ako bude platba zrealizovaná.

„Takýto akčný plán nemáme,“ skonštatoval Kremský. Akčný plán by podľa neho mal obsahovať „jasné kroky“, ako bude štát podporovať výstavbu obnoviteľných zdrojov, využívanie geotermálnej energie, úspory energií alebo rozvoj vlastnej ťažby zemného plynu. „Musia tam byť jasné termíny, jasné kroky či zodpovednosť,“ dodal šéf hospodárskeho výboru.

Či si aj Slovensko zriadilo účet v rubľoch, Kremský nepotvrdil ani nevyvrátil.

Kremský zvolal mimoriadne zasadnutie výboru potom, čo Rusko zastavilo dodávky plynu do Poľska a Bulharska. Tieto krajiny, podobne ako väčšina krajín EÚ, nesúhlasili s novou podmienkou dodávok plynu, ktorou je platba v rubľoch. Slovensko by malo ďalšiu splátku za plyn poslať 20. mája, no zatiaľ nie je jasné, ako bude platba zrealizovaná.

Hospodársky výbor zaviazal Ministerstvo hospodárstva SR, aby ho informovalo o úprave Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na súčasné podmienky.

Či si aj Slovensko zriadilo účet v rubľoch, Kremský nepotvrdil ani nevyvrátil. Na výbore sa podľa neho o tomto probléme nerozprávali, no to, že má niekto zriadený účet, podľa Kremského neznamená, že ho bude aj využívať a dôležitý je spoločný postoj štátov EÚ.

Hospodársky výbor zaviazal Ministerstvo hospodárstva SR, aby ho informovalo o úprave Integrovaného národného energetického a klimatického plánu na súčasné podmienky. Zároveň má rezort hospodárstva informovať aj o aktuálnych opatreniach na zníženie závislosti Slovenska od dodávok zemného plynu a ďalších energetických nosičov z Ruska a tiež prizvať zástupcov výboru do krízového štábu na ministerstve hospodárstva.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. zbraňami k mieru!
  2. Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
  3. Richard Sulík
  4. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  5. Šéf opozičnej strany SMER-SD Robert Fico (uprostred) počas tlačovej konferencie.
  6. Peter Pellegrini na snímke z videa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zriadilo si Slovensko účet v rubľoch? Kremský: Ak aj áno, to neznamená, že ho bude aj využívať!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie