eReport.sk
Sme za mier a stabilitu
Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: tasr/ap

Prekvapivé vyhlásenie Baerbockovej: Nemecko je teraz pripravené zaobísť sa bez ruskej ropy aj roky!


Niekoľko týždňov dozadu by podľa šéfky nemeckej diplomacie okamžité zastavenie importu ruskej ropy krajina nezvládla, dnes je však vraj už všetko inak. A tak v Bruseli, na stretnutí ministrov energetiky EÚ, bude, zdá sa, poriadne „husto“.

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková potvrdila, že Berlín podporuje embargo na ruskú ropu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

S nemeckým súhlasom s embargom rastie tlak na zvyšné členské štáty Európskej únie, ktoré ešte brzdia zastavenie dodávok ropy z Ruska.

Nemecko je teraz pripravené zaobísť sa bez ruskej ropy aj niekoľko rokov, uviedla Baerbocková v rozhovore pre nemeckú  televíziu ARD. Dôvodom sú nové kontrakty na dodávky ropy. Ešte pred niekoľkými týždňami by Nemecko podľa nej okamžité zastavenie importu ruskej ropy nezvládlo.

Ministri krajín EÚ budú hovoriť aj o zastavení dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska a platbách za ruský plyn.

Podiel ruskej ropy na nemeckej spotrebe ropy padol v priebehu niekoľkých týždňov na 12 % z približne 35 % pred ruskou inváziou na Ukrajinu, ukázala správa spolkovej vlády.

S nemeckým súhlasom s embargom rastie tlak na zvyšné členské štáty Európskej únie, ktoré ešte brzdia zastavenie dodávok ropy z Ruska. V pondelok sa v Bruseli stretnú ministri energetiky EÚ, aby diskutovali o tejto otázke. Okrem toho budú hovoriť o zastavení dodávok ruského plynu do Poľska a Bulharska a platbách za ruský plyn.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generálny riaditeľ nemeckej automobilky Mercedes-Benz Ola Källenius.
  2. Poslanec Európskeho parlamentu Martin Hojsík (PS/SPOLU).
  3. Boris Kollár v štúdiu STVS v relácii O 5 minút 12.
  4. Nemecká hranica
  5. Ceny plynu v Európe
  6. Sabotáž ako pri NS 1 a NS2?
  7. Najhoršie je na tom Cherson

V Bruseli na krízovom rokovaní budú ministri členských krajín Únie hovoriť aj o spoločnej reakcii na požiadavku Moskvy týkajúcu sa platieb za plyn v rubľoch.

Rusko minulý týždeň zastavilo dodávky plynu do Bulharska a Poľska po tom, ako tieto krajiny odmietli splniť požiadavku na platby v rubľoch. Oba štáty už predtým plánovali zastavenie dovozu ruského plynu v tomto roku a tvrdia, že sa bez neho zaobídu. To však vyvolalo obavy medzi ostatnými krajinami EÚ, ktoré sú stále vysoko závislé od ruského plynu, ako je Nemecko, zo zastavenia dodávok. Nezhody týkajúce sa ďalšieho postupu tiež narušujú jednotný postoj EÚ proti Rusku.

Eurokomisia hovorí o porušovaní sankcií EÚ

Mnohé európske firmy budú musieť tento mesiac zaplatiť za dodávky ruského plynu. Preto členské krajiny EÚ tlačia na Brusel, aby vyjasnil, či firmy môžu pokračovať v nákupoch bez porušenia sankcií proti Rusku. Moskva požaduje, aby si firmy otvorili účty v Gazprombank, ktorý potom ich platby konvertuje na ruble, pričom platba by sa považovala za uhradenú až po tejto konverzii.

Podľa Európskej komisie (EK) by tento mechanizmus zrejme znamenal porušenie sankcií EÚ. Zároveň však signalizovala, že platby by boli v súlade so sankciami, ak by sa považovali za uhradené po ich uskutočnení v eurách, teda pred konverziou na ruble.

Únia pripravuje extra nariadenia ja na podnet Slovenska

Bulharsko, Dánsko, Grécko, Poľsko, Slovensko a ďalšie štáty minulý týždeň požadovali vyjasnenie postoja Bruselu k platbám za ruský plyn. Preto teraz EÚ pripravuje extra nariadenia týkajúce sa tohto problému.

Bulharsko a Poľsko odmietli mechanizmus navrhovaný Moskvou. Nemecko má záujem, aby EK vyriešila problém tak, aby firmy mohli platiť za ruský plyn, a Maďarsko tvrdí, že dovozcovia môžu platiť tak, ako požaduje Rusko.

Dodávky z Ruska pokrývajú 40 % spotreby plynu v EÚ a 26 % spotreby ropy. EÚ už rokuje o šiestom balíku sankcií proti Rusku, ktoré sa dotknú aj ropy.

Platby v rubľoch môžu pomôcť znížiť vplyv sankcií na ruskú ekonomiku. Príjmy z predaja ropy a plynu zasa pomáhajú Moskve financovať vojnu na Ukrajine. Krajiny EÚ od začiatku ruskej invázie zaplatili viac než 45 miliárd eur za ruský plyn a ropu.

Dodávky z Ruska pokrývajú 40 % spotreby plynu v EÚ a 26 % spotreby ropy. EÚ už rokuje o šiestom balíku sankcií proti Rusku, ktoré sa dotknú aj ropy. Únia by mala úplne zastaviť import ruskej ropy ešte tento rok.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prekvapivé vyhlásenie Baerbockovej: Nemecko je teraz pripravené zaobísť sa bez ruskej ropy aj roky!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: