tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Biden krtizuje Rusko: Brutálnou agresiou na Ukrajine, narušili mier v Európe!

Spojené štáty v pondelok vyzvali Rusko a Čínu na začatie rokovaní o kontrole jadrových zbraní. Vyplýva to z vyhlásenia amerického prezidenta Joea Bidena, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Brutálna a nevyprovokovaná agresia narušila mier v Európe“

Biden vo vyhlásení zopakoval, že jeho administratíva je pripravená „urýchlene rokovať“ o náhrade za dohodu START o obmedzení jadrových zbraní v USA a Rusku. Jej platnosť vyprší v roku 2026.

Rusko by malo jasne ukázať, že je pripravené pokračovať v rokovaní o kontrole jadrových zbraní, povedal Biden. Rokovania si však podľa neho „vyžadujú ochotného partnera, ktorý koná v dobrej viere“. „Brutálna a nevyprovokovaná ruská agresia na Ukrajine narušila mier v Európe a predstavuje útok na základné princípy medzinárodného poriadku“ dodal Biden.

Číne je povinná sa zapojiť, tvrdí Biden

Čína má podľa šéfa Bieleho domu ako stály člen Bezpečnostnej rady (BR) OSN povinnosť zapojiť sa do rozhovorov o obmedzení jadrových zbraní. „Žiadnemu z našich národov ani svetu neprináša žiaden úžitok, ak sa bude brániť zásadnej angažovanosti v oblasti kontroly zbraní a nešírenia jadrových zbraní,“ pokračoval Biden.

Americký prezident ďalej povedal, že najmä jadrové mocnosti Rusko a Spojené štáty majú zodpovednosť za „udávanie tónu“ takýchto rokovaní. Úlohou Washingtonu a Moskvy je podľa neho zabezpečiť „životaschopnosť“ Zmluvy o nešírení jadrových zbraní (NPT). Biden pripomenul, že Spojené štáty a Sovietsky zväz boli v tejto oblasti schopné spolupracovať aj počas studenej vojny. Zároveň uistil, že jeho administratíva bude NPT podporovať aj naďalej.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Ruský prezident Vladimir Putin.
  3. Generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.
  4. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  5. Ajman Zawahrí
  6. Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
  7. HQ-19, Čína, strela, antibalistická
  8. Americký prezident Joe Biden.

Rusko a Spojené štáty vlastnia asi 90 percent všetkých jadrových hlavíc, pričom každá z nich má zhruba 4000 kusov uvádza Reuters na základe prepočtov Federácie amerických vedcov (FAS). Agentúra pripomenula, že ruská invázia na Ukrajine spôsobila najvážnejšie narušenie vzťahov medzi Moskvou a Západom od vypuknutia kubánskej krízy v roku 1962. Vtedy sa mnohí obávali, že svet je na pokraji jadrovej vojny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden krtizuje Rusko: Brutálnou agresiou na Ukrajine, narušili mier v Európe!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku