eReport.sk
Ruský prezident Vladimir Putin v stredu obvinil západné spravodajské služby z toho, že Ukrajine pomohli zosnovať "teroristické útoky" v Rusku.
Rusko umiestnilo v Bielorusku raketové komplexy Iskander. Podľa prezidenta Putina tým neporušili žiadnu dohodu. Foto:tasr/afp

Rusi pátrajú po veliteľovi dobrovoľníkov. Zaradili ho na zoznam hľadaných osôb

Ruské ministerstvo vnútra zaradilo veliteľa Ruského dobrovoľníckeho zboru (RDK) Denisa Kapustina na federálny zoznam hľadaných osôb. Informovala o tom v pondelok britská stanica BBC s tým, že ministerstvo nespresnilo, prečo po Kapustinovi pátra.

Kapustin, známy aj pod menom Denis Nikitin či prezývkou White Rex, sa v médiách spomínal v súvislosti s údajným prienikom komanda členov Ruského dobrovoľníckeho zboru z Ukrajiny a následnými útokmi v dvoch dedinách v Brianskej oblasti z 2. marca tohto roku, informuje TASR.  

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf diplomacie EÚ
  2. Nastal čas na mier?
  3. Zločiny Ruska na Ukrajine
  4. Putin popiera špekulácie Západu
  5. USA tlmia vášne
  6. Budeme riadiť globálne zmeny

Vojenský význam tejto operácie bol pritom nulový. Kapustin v rozhovoroch pre médiá tvrdil, že operácia v Brianskej oblasti bola dohodnutá s ukrajinskými orgánmi, „inak by sa jednoducho nemohla uskutočniť“.

Poradca vedúceho ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoľak však vtedy uviedol, že Ukrajina nemá s akciou v Brianskej oblasti nič spoločné. Naznačil, že išlo o čin „ruských partizánov“, ktorí „začali demontovať režim“ ruského prezidenta Vladimira Putina. 

Sabotáž a teroristický čin

Ako v pondelok citovala BBC, podľa Ruska je Kapustin zapletený aj do údajného pokusu o atentát na ruského propagandistu Konstantina Malofejeva a do zosnovania „sabotáže a teroristického činu“ s použitím improvizovaného výbušného zariadenia vo Volgogradskej oblasti.

Pátranie bolo v Rusku vyhlásené aj po jeho dvoch údajných komplicoch: Kirillovi Kanachinovi a Alexejovi Ogurcovovi.

BBC dodala, že Nikitin údajne vytvoril RDK v roku 2022. Nikitin tvrdí, že jeho jednotka nie je nijako spojená s takzvanou Ruskou légiou slobody, v ktorej údajne bojujú ruskí dobrovoľníci za Ukrajinu.

Západné médiá o Kapustinovi písali už viackrát – ako o jednom z najvplyvnejších pravicových radikálov v Európe a zástancovi „nadradenosti bielej rasy“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi pátrajú po veliteľovi dobrovoľníkov. Zaradili ho na zoznam hľadaných osôb

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti