eReport.sk
Robert Fico a Mária Kolíková.
Robert Fico a Mária Kolíková. Zdroj: ta3.com

Kolíková sa snažila zľahčovať prešľapy vlády, bránila aj Sulíka pred Ficom: Vy na toto máte gule?

Diskusia medzi predsedom Smeru-SD Robertom Ficom a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou (klub SaS) priniesla zaujímavú slovnú prestrelku. Aj keď úvodná časť debaty bola o návrhu súdnej mapy z dielne rezortu spravodlivosti, politici sa dotkli aj horúcejších tém. Nedeľnú reláciu televízie TA3 V politike sme pre vás zmonitorovali.

On vždy, keď ho chytíme pri niečom, tak povie, že prepáčte, urobil som zle, ja to všetko napravím, alebo nenapravím…

Robert Fico o Richardovi Sulíkovi.

Už počas diskusie o súdnej reforme sa reč veľmi rýchlo zvrtla k aktuálnym či aj takpovediac bradatejším kauzám. Napríklad na pretras sa dostalo zlyhanie ministra hospodárstva a šéfa SaS Richada Sulíka. Ten si do Dubaja vzal svoju dcéru Alexandru a keď sa to prevalilo, začal sa kajať a sľuboval, že za dcéru zaplatí aj náklady spojené s cestou vládnym špeciálom.

Fico vysvetľoval, prečo je Sulíkovo zlyhanie nebezpečné

Fico v zrkadle aktuálnej situácie v spoločnosti, ktorá sa čoraz viac polarizuje, túto stále horúcu a živú kauzu otvoril. Keby sa pred rokom a pol, alebo neviem kedy stalo, že pán Sulík si odnesie svoju dcéru na výlet do Dubaja, tak niekto možno nad tým mávne rukou. Ale v situácii, keď sa musia zatvárať reštaurácie a firmy, lebo im to prikazujete, v situácii, keď tí ľudia majú obrovské problémy, v situácii, keď vy ešte aj z tej prvej pomoci ukradnete 24 miliónov cez Okresný úrad práce v Pezinku… On si ešte tú fešandu naloží, ešte ju označí za expertku na energetické právo – viete, že také právo neexistuje – a týždeň za štátne peniaze je tam po hoteloch….,” rozhovoril sa k téme Fico.

Expremiér Robert Fico, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková a moderátor Rastislav Iliev v štúdiu TA3. – Foto: ta3.com

Richard Sulík potvrdil, že si to zaplatili sami…,” skočil do reči Ficovi moderátor Rastislav Iliev. Šéf Smeru si ho vypočul a pokračoval: Dobre pán redaktor, veď on vždy keď ho chytíme pri niečom, tak povie, že prepáčte, urobil som zle, ja to všetko napravím, alebo nenapravím… Hovorím, ale o tom, že čo to spôsobuje v tej verejnosti. Ja chcem varovať, že buď sa tomu tá vláda začne venovať, alebo môžeme očakávať obrovské sociálne nepokoje…”

Kolíková tvrdila, že koalícia je bez korupcie, nič neskrýva

Následne priestor dostala Kolíková, pre ktorú je aktuálne Sulík v istom zmysle straníckym šéfom. Priznala, že vláda by mohla fungovať lepšie, no naznačila, že podľa nej to nie je také zlé ako za éry, keď bol predsedom vlády jej spoludiskutujúci. „Táto vláda je otvorená. A naozaj máte pravdu, že množstvo vecí, ktoré by sme si mali vydiskutovať za zatvorenými dverami, sa dostáva von. Ale nič neskrývame, nie je tu žiadna korupcia. Ale naopak, vy ste naozaj boli schopní viesť vládu pokrytecky, s korupciou, s frajerkou, ktorú ste platili za štátne,” snažila sa Kolíková presvedčiť Fica a najmä divákov, že je stále x-dôvodov na to, aby ľudia dokázali pochopiť a uznať, že zjavná nestabilita koalície a jej prešľapy, sú stále pre občanov prijateľnejšie, ako keby tu vládli napríklad sociálni demokrati.

Pri obrane Sulíka vytiahla ministerka kauzu Trošková

Vzápätí Kolíkova otvorila bradatejšiu kauzu, ktorá sa týkala Márie Troškovej spájanej práve s Ficom. Urobila tak preto, aby sa zastala Sulíka. Zlyhanie, ku ktorému sa šéf liberálov napokon aj sám priznal, sa pokúsila pochopiteľne zľahčiť. Nie, tu sa nebavíme o tom, že niekto chce zobrať svoju dcéru so sebou, venovať sa jej a zaplatiť všetko, čo s tým súvisí na služobnej ceste,” spustila Kolíková, pričom Fico sa nezdržal smiechu a následne poznamenal, že Sulík je určite dobrý otec: Dobrý tato, je to dobrý tato, ten váš šéf…”

Padlo tu zopár klamstiev, ale to si pán poslanec rozprávajte koľko treba, myslím si, že už k tomu bolo množstvo priestoru, kedy som reagovala. Všetko si to pán Fico vymýšľate.

Mária Kolíková.

Kolíková sa však nedala zastaviť a pokračovala: Nie, vy za služobné peniaze si zaplatíte frajerku, tú frajerku sa nehanbíte zobrať na stretnutie s Angelou Merkelovou, nevadí vám, že ju platíte za štátne ako svoju poradkyňu, ako hlavnú štátnu radkyňu, ako toto vám nevadí, hej? Ale vy na to, prepáčte, ale teraz použijem expresívnejší výraz, vy na to máte gule teraz povedať, že proste Richard Sulík si teda zobral so sebou dcéru a všetko zaplatí a je to problém? Na toto máte gule?”

Šéf Smeru vytiahol aj nedávne kauzy šéfky rezortu

Predseda opozičného Smeru vytkol Kolíkovej aj celej vláde, že nedokážu vyvodiť politickú zodpovednosť, aj keď by sa stali veci, za ktoré ju treba vyvodiť okamžite. Pripomenul tragické úmrtie Milana Lučanského vo väzbe, úmrtie advokáta Krivočenka, takisto vo väzbe, ktorému neponúkli dostupnú pľúcnu ventiláciu. A rovnako tak Fico hovoril o kauzách, ktoré sprevádzajú ministerku Kolíkovú. Ide o medializovanú obchodnú spoluprácu jej brata s verejnoprávnou televíziou, kde prichádzalo k miliónovým obratom. Šéf Smeru tiež pripomenul spoludiskutujúcej aj prípad firmy, ktorej súčasťou bola, pričom predmetná spoločnosť cez nevlastnú sestru ministerky okradla ľudí v Moste pri Bratislave.

Na Ficov výpočet káuz ministerky, pre ktoré bola opozíciou aj neúspešne odvolávaná (dodnes ju šéf najsilnejšieho koaličného hnutia Igor Matovič považuje za podvodníčku) reagovala Kolíková značne emocionálne. Začala hovoriť o peniazoch, ktoré mala rozkrádať bývalá vláda, pričom poznamenala, že práve to je dôvod, prečo tá terajšia musí zvyšovať dlh.

„Padlo tu zopár klamstiev, ale to si pán poslanec rozprávajte koľko treba, myslím si, že už k tomu bolo množstvo priestoru, kedy som reagovala. Všetko si to pán Fico vymýšľate,” odkázala Ficovi Kolíková, ktorá mu neskôr ešte vyčítala, že je luhár, pokrytec a zbabelec, pričom vraj podľa nej núti ľudí zomierať ľudí, pretože verejne nepodporuje očkovanie.

Expremiér po obvinení z klamstva, pomenoval fakty

Fica nenechali slová Kolíkovej chladným a prostredníctvom otázok, na ktoré obratom zhrnul známe medializované fakty o skutočnostiach, s ktorými je nejakým spôsobom spájané jej meno. „Pani ministerka, v čom som klamal, keď tvrdím, že váš brat má miliónové obraty so slovenskou televíziou? Nič, to je svätá pravda, predložili sme zmluvy. V čom som klamal, ak som tvrdil, že firma, v ktorej ste spolumajiteľka okráda cez konateľku ľudí v Moste pri Bratislave? Tento človek bol právoplatne odsúdený. V čom som klamal, ak tvrdím, že v prípade advokáta Krivočenka, ktorý zomrel na covid a vy ste verejne vyhlásili, že nemáte pľúcne ventilácie, hoci v tom čase bolo dostupných 37 pľúcnych ventilácií? Ja si dávam pozor na to čo hovorím, neviem prečo by som mal byť obvinený z toho, že klamem vo veciach, pre ktoré ste vy už mali dávno odísť,” argumentoval Fico po tom, ako ho Kolíková obvinila, že klame.

Fico pozná meno policajta, ktorý vyniesol nahrávky

Kolíková v diskusnej relácii upriamila pozornosť aj na nahrávky z poľovníckej chaty. Skonštatovala, že sa tam objavujú zvláštne časti o inštruovaní exministra vnútra Roberta Kaliňáka, či ukradnutých 50-tisícoch z Ficovej kancelárie spolu so zlatými mincami.

Tu sa niekto dohodol, že budú odpočúvať opozičného politika, a mysleli si, že tam budeme páchať trestnú činnosť. Vymysleli si príbeh o pytliactve. Nič však v rozhovoroch nie je, čo by zakladalo trestnoprávnu zodpovednosť.

Robert Fico.

Fico nekomentoval obsah videí, ktoré unikli do médií, pretože trvá na tom, že boli vyhotovené nelegálne, aby len na základe zámienky s pytliactvom mohla vláda sledovať opozíciu. Kolíkovej, ktorá ho za nahrávky kritizovala odkázal, že ona mala odstúpiť už dávno. „Pani ministerka tu nemá čo robiť minimálne päť mesiacov.“

Pre Fica je zároveň, ako povedal, téma poľovníckej chaty v Čifároch a téma 50-tisíc ukradnutých eur uzavretá. Tu sa niekto dohodol, že budú odpočúvať opozičného politika, a mysleli si, že tam budeme páchať trestnú činnosť. Vymysleli si príbeh o pytliactve. Nič však v rozhovoroch nie je, čo by zakladalo trestnoprávnu zodpovednosť,” vyhlásil Fico s tým, že zámer poškodiť ho nevyšiel a pozná meno policajta, ktorý nahrávky vyniesol na verejnosť. Podali sme návrh na konkrétnych ľudí,” podotkol poslanec Národnej rady SR. Potrestať podľa neho je potrebné aj konkrétnych novinárov. Fico v relácii potvrdil, že prekonal ochorenie COVID-19.

Varovné slová poslal aj prezidentke Zuzane Čaputovej: „Ak sa raz postaví na správnu stranu, lebo ona je stále na strane vládnej koalície, tak sa jej môže stať že ju niekto, možno v domácom oblečení nahrá.“

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jaroslav Naď a Robert Kaliňák.
  2. Premiér Eduard Heger (OĽANO).
  3. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí)
  5. Tibor Gašpar po prepustený z väzby v Banskej Bystrici.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolíková sa snažila zľahčovať prešľapy vlády, bránila aj Sulíka pred Ficom: Vy na toto máte gule?

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti