tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na ilustračne snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z bratislavského Slavína.
Na ilustračne snímke pohľad na budovu Národnej banky Slovenska z bratislavského Slavína. Foto: tasr

Nateraz si môžeme vydýchnuť. Banky rapídny nárast úrokov nemajú v pláne, zatiaľ

Viaceré veľké slovenské banky sa vyjadrujú opatrne k plánom meniť úrokové sadzby z hypotekárnych úverov, či už nahor, alebo nadol, ako ich nedávno zmenila UniCredit Bank. Slovenská sporiteľňa ani VÚB úroky v tejto chvíli meniť neplánujú a ďalšie banky, ktoré sa pre TASR k veci vyjadrili, nechcú svoje plány zverejniť. 

„Pristupujeme k nastaveniu sadzieb pre klientov zodpovedne s výhľadom na dlhšie obdobie, preto nateraz nevidíme potrebu meniť úroky na hypotékach,“ reagovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková. Táto banka poskytuje najviac hypoték na Slovensku. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
  2. Členovia ukrajinskej delegácie, námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Mykola Tochyckyj (vľavo), ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov (druhý zľava), šéf ukrajinského parlamentného klubu vládnucej strany Sluha ľudu Davyd Arachamija (tretí zľava) , poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak (štvrtý zľava), členovia ruskej delegácie - ruský veľvyslanec v Bielorusku Boris Gryzlov (piaty sprava), poslanec ruskej štátnej Dumy Leonid Sluckij (štvrtý sprava), hlavný vyjednávač a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Vladimir Medinskij (tretí sprava), námestník ruského ministra obrany Alexander Fomin (druhý sprava) a námestník ruského ministra zahraničných vecí Andrej Rudenko počas rusko-ukrajinských mierových rozhovorov na bieloruskej strane Bielovežského pralesa - národného parku ležiaceho pri poľsko-bieloruských hraniciach 7. marca 2022.
  3. slovenská ekonomika recesia rast bankovka kríza peňaženka
  4. stavba, stavebníctvo, dom, nehnuteľnosť, výstavba, tehly, robotníci
  5. ľudia nakupujú v potravinách na Slovnaftskej ulici v Bratislave 2. januára 2021.
  6. Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.

Nekomentujú

Viaceré banky nechcú o plánovaných krokoch informovať z obchodných, respektíve konkurenčných dôvodov. Sledujú však dianie na trhu a podľa toho sa budú rozhodovať. „Na úrokové sadzby hypoték majú aktuálne najväčší vplyv sadzby na medzibankovom trhu, ktoré sa pod vplyvom súčasnej ekonomickej a politickej situácie stále pomerne dynamicky vyvíjajú. Do úvahy je však potrebné brať aj výnosy slovenských štátnych dlhopisov, ktoré sú pre banky alternatívnou investičnou príležitosťou. V neposlednom rade však ide o obchodné rozhodnutie banky a v tomto okamihu je z nášho pohľadu predčasné hovoriť o tom, ako sa budú meniť úrokové sadzby hypoték,“ uviedla PR manažérka Tatra banky Nadežda Palušová.

Ani ČSOB Banka nekomentovala možné zmeny úrokov z úverov na bývanie. „To, či a ako sa zmenia úrokové sadzby, banka z dôvodu antitrust a silného konkurenčného prostredia nikdy nekomentuje vopred,“ vyjadrila sa hovorkyňa Anna Jamborová. Pri ich nastavovaní podľa nej zohľadňujú viacero faktorov, ktoré sa v konečnom dôsledku premietajú do výslednej úrokovej sadzby pre klienta. „Banka si v tomto prípade musí zdravo vyhodnotiť aktuálnu ekonomickú situáciu a jej ďalšie vyhliadky, dostupnosť a cenu finančných prostriedkov na trhu a podobne. Úrokové sadzby na úvery na bývanie sme menili naposledy v závere júna 2022,“ dodala. 

Čaká sa, čo urobí centrálna banka

VÚB v blízkej dobe podľa jej vyjadrenia neplánuje meniť hypotekárne úroky. „Momentálne nemáme informácie o prípadnom ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb,“ uviedol PR manažér banky Dominik Miša. Analytik banky Michal Lehuta priblížil okolnosti, ktoré ovplyvňujú aj hypotekárny trh. „Európska centrálna banka (ECB) svojím 50-bodovým zvýšením potvrdila, že je pripravená dvíhať sadzby tak, ako je pre zníženie vysokej inflácie k jej dvojpercentnému cieľu potrebné. Cieľ tohto dvíhania stále očakávame v budúcom roku okolo 2 %, čo je odhadovaná neutrálna úroveň pre eurozónu, čo by znamenalo výnosy desaťročných slovenských dlhopisov možno okolo 2,5 %, a preto by slovenské hypotéky mohli nakoniec stáť v priemere okolo 3,5 %,“ vyčíslil. 

Dodal, že aktuálne sa dlhopisové trhy skôr upokojili, slovenský desaťročný výnos dosahuje 2,22 %. „Rekord bol 21. júna na úrovni 2,77 %. Podobne pri päťročných eurových swapoch, dnes 2,05 %, vrchol začiatkom mája 2,49 %.“

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Nateraz si môžeme vydýchnuť. Banky rapídny nárast úrokov nemajú v pláne, zatiaľ

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku