eReport.sk
Medvedev navštívil Peking
Ruský exprezident Dmitrij Medvedev. Zdroj: tasr

Medvedev o ďalšom kroku Ruska: Dodáme potraviny a agroprodukty len našim priateľom!

Rusko, hlavný svetový vývozca pšenice, môže zaviesť obmedzenia na dodávky poľnohospodárskych produktov a vyvážať ich len do „spriatelených“ krajín v rámci sankcií Západu za jeho inváziu na Ukrajinu. Vyhlásil to v piatok Dmitrij Medvedev, jeden zo spojencov prezidenta Vladimira Putina.

Medvedev, ktorý pôsobil ako ruský prezident v rokoch 2008 až 2012 a teraz je zástupcom tajomníka ruskej bezpečnostnej rady, povedal, že by rád načrtol „niekoľko jednoduchých, ale dôležitých bodov o potravinovej bezpečnosti v Rusku“ vzhľadom na sankcie. Väčšina z nich je už roky súčasťou poľnohospodárskej politiky Ruska.

„Budeme dodávať potraviny a poľnohospodárske produkty len našim priateľom,“ uviedol Medvedev na sociálnej sieti. „Našťastie ich máme veľa a vôbec nie sú v Európe ani Severnej Amerike.“

Prioritou je pre Moskvu domáci trh

Rusko dodáva pšenicu najmä do Afriky a na Blízky východ. Európska únia (EÚ) a Ukrajina sú jeho hlavnými konkurentmi pri obchode so pšenicou. Prioritou pri zásobovaní potravinami je pre Moskvu domáci trh a kontrola cien na ňom, povedal Medvedev. Rusko používa kvóty a dane na vývoz obilia od roku 2021 v snahe stabilizovať vysoké ceny potravín.

Mnohé značky už nepredávajú v Rusku

Za poľnohospodárske dodávky pre „priateľov“ sa bude platiť  v rubľoch a ich národnej mene v dohodnutom pomere, uviedol ďalej Medvedev. Mena pri platbe sa môže líšiť v každej zmluve o vývoze obilia v závislosti od potrieb kupujúcich a predávajúcich.

Medvedevove vyhlásenie prichádza po nedávnej požiadavke Ruska, aby zahraniční kupci platili za ruský plyn v rubľoch. Rusko zakázalo dovoz väčšiny potravín zo Západu v roku 2014 po anexii Krymu, ale teraz môže zoznam ešte rozšíriť, dodal Medvedev.

Mnohé zahraničné spoločnosti, vrátane potravinárskych,  minulý mesiac zastavili predaj svojich značiek v Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO)
  2. Putin
  3. Potravinová pomoc pre sociálne odkázaných ľudí dorazila už aj do Popradu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Medvedev o ďalšom kroku Ruska: Dodáme potraviny a agroprodukty len našim priateľom!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti