eReport.sk
Predčasné voľby
Zľava predseda vlády SR Eduard Heger a podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič. Foto: tasr

Publicista o koaličnej kríze: Parlament nepotrebuje zmenu Ústavy na skrátenie volebného obdobia


Doplnenie ústavy o možnosť skrátiť volebné obdobie referendom alebo hlasovaním parlamentu by bolo správnym krokom, ale Národná rada (NR) SR dokáže skrátiť volebné obdobie hlasovaním aj bez toho. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Zmena Ústavy nie je nutná

Pripomenul, že aktuálna vládna koalícia doplnila ústavu o vetu, ktorá Ústavnému súdu (ÚS) SR vyslovene zakazuje posudzovať súlad ústavných zákonov s ústavou. Takže parlament môže odhlasovať skrátenie volebného obdobia ústavným zákonom, ako to v minulosti už urobil, a ÚS to posudzovať nesmie. „Ak by poslanci prijali ústavný zákon o skrátení volebného obdobia, Ústavný súd je von z hry,“ tvrdí Hrabko. Predčasné voľby, rovnako ako možnosť menšinovej vlády, sú podľa neho normálnymi politickými nástrojmi demokratickej spoločnosti a je len na samotných politikoch, či sa rozhodnú niektorý z nich využiť.

Iná otázka podľa Hrabka je, či by menšinový kabinet pod vedením Eduarda Hegera (OĽANO) reálne dokázal dlhodobo riadiť štát. Na Slovensku v minulosti existovala menšinová vláda pod vedením Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS), Hrabko si však nemyslí, že by ho aktuálny premiér v dnešnej politickej situácii dokázal napodobniť.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sulík otvorene
  2. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  3. Heger reaguje na Sulíkovu výzvu
  4. Bude kandidovať do EP! V deň výročia Nežnej revolúcie oznámil známy ľavičiar, že sa bude uchádzať o pozíciu Europoslanca.
  5. Nie je korupcia ako korupcia?
  6. šetrenie vo veľkom parlament

SaS sa podľa neho ešte stále môže rozhodnúť pre návrat do vládnej koalície. Ak by však ministri za SaS reálne podali demisiu, očakáva neprehľadné vládnutie postavené na ad hoc stratégiách.

„Uvidíme, komu to bude vyhovovať. Súčasnej vláde určite nie,“

odhaduje Hrabko.

Významnú úlohu pri hľadaní podpory v parlamente by v takom prípade podľa neho hral líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Možnosť, že by opozícia využila početnú prevahu a úplne zablokovala činnosť parlamentu, je podľa Hrabka nereálna. Skôr očakáva, že zvyšok vládnej koalície bude vyvíjať tlak na SaS, aby podporovala aspoň zákony, ktoré boli súčasťou programového vyhlásenia vlády.

Šanca, že sa pomery vo vládnej koalícii začnú konsolidovať po sobotnom (20. 8.) stretnutí koaličných lídrov, je podľa Hrabka veľmi malá. „Zatiaľ to nevyzerá, že by sa chceli udobriť, skôr sa stále viac navzájom urážajú a hádajú,“ poznamenal. Podľa neho sa už hrá iba o interpretáciu toho, kto bude na vine rozpadu vlády.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Publicista o koaličnej kríze: Parlament nepotrebuje zmenu Ústavy na skrátenie volebného obdobia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre