eReport.sk
Heger reaguje na Sulíkovu výzvu
Na kombosnímke zľava Richard Sulík a Eduard Heger. Foto: tasr

Aké prekvapenie čaká v sobotu SaS? Heger vraj má viacero návrhov, Kollár by ich namieste Sulíka prijal


OĽANO by malo na sobotňajšom (20. 8.) rokovaní zástupcov vládnych strán ponúknuť SaS viacero návrhov a mechanizmov, ako riešiť situáciu v koalícii. Premiér Eduard Heger (OĽANO) ani ďalší predstavitelia vlády ich zatiaľ nešpecifikovali. Predseda Národnej rady (NR) SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár však poznamenal, že na mieste lídra SaS Richarda Sulíka by návrhy zobral. Kollár s premiérom apelujú na stabilitu vlády.

Predseda parlamentu podotkol, že riešenie nestojí na Sme rodina ani na strane Za ľudí. „Už nejde o egá a ani o nich dvoch, tu ide o Slovensko,“ povedal na margo sporu lídrov SaS Richarda Sulíka a OĽANO Igora Matoviča. „Sú to lídri politických strán, strán rozumu, tak nech ten rozum majú,“ podčiarkol. Upozornil na aktuálnu ekonomickú a energetickú krízu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prvý podpredseda vlády pre ekonomiku SR Richard Sulík (SaS).
  2. Na archívnej snímke zľava líder OĽANO Igor Matovič a šéf Richard Sulík v marci 2016.
  3. Tridsať rokov SR!
  4. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky na centrále Hlasu-SD.
  5. Igor Matovič v časoch, keď riadil Slovensko z pozície premiéra.
  6. Záhada Mazákovho vzdelania
  7. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  8. Predčasné voľby
  9. Nie je korupcia ako korupcia?
  10. Podpredseda parlamentu Juraj Blanár (Smer-SD)

OĽANO podľa slov Kollára prichádza s množstvom návrhov riešení a mechanizmov, ktoré chce SaS ponúknuť. Na Sulíkovom mieste by ponuku zobral, no bližšie ju nešpecifikoval. V súvislosti s odchodom Matoviča z vlády poznamenal, že ak by premiér následne nepoložil funkciu, vláda by mohla byť funkčná. Upozornil pritom, že po jeho odchode z vlády by sa spor len preniesol do parlamentu. Podotkol tiež, že nemôže mať jedna strana opakovane podobnú požiadavku. 

Vláda potrebuje stabilitu

Premiér si nemyslí, že sobotné rokovanie bude finálne. Verí však, že partneri si uvedomujú svoju zodpovednosť. Iný scenár, ako zotrvanie štvorkoalície, nepripúšťa. Na otázky o rekonštrukcii vlády odpovedal, že výmeny na postoch znamenajú aj spomalenie procesov. „Vláda potrebuje byť stabilná, na tom intenzívne pracujem. Budem robiť všetko pre to, aby som stabilitu občanom poskytol a aby som stabilitu poskytol aj v parlamente,“ uviedol. Zopakoval, že na rokovanie príde s viacerými návrhmi na riešenie, keďže SaS zatiaľ nepriniesla návrh novej koaličnej zmluvy. Na margo požiadavky SaS na odchod Matoviča z vlády poznamenal, že ani jej naplnením by parlamentná matematika nevychádzala. Nepovedal však, či by v prípade odchodu Matoviča z vlády opustilo koalíciu hnutie OĽANO alebo by on ako premiér podal demisiu. 

Boris Kollár, Veronika Remišová, Igor Matovič a Richard Sulík, foto: tasr

Sulík trvá na hlave Matoviča

Zmeny v koaličnej zmluve bez odchodu ministra financií a lídra OĽANO z vlády však nepovažuje strana SaS za riešenie. Mrzí ju, že partneri prichádzajú na rokovania iba s formálnymi návrhmi namiesto toho, aby brali podanie demisie ministrov SaS s plnou vážnosťou. Stanovisko strany TASR poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák. „OĽANO ignorovalo, keď sme Igora Matoviča varovali, že naša trpezlivosť nie je nekonečná. Taktiež ignorovalo fakt, keď som ministra financií v prítomnosti Eduarda Hegera varoval, že zažije fiasko, ak prelomia s fašistami veto prezidentky. Teraz predstavitelia OĽANO ignorujú našu požiadavku na odchod Igora Matoviča a namiesto toho prichádzajú s nefunkčnými návrhmi fungovania koalície, ako sú napríklad tresty za útoky,“ uviedol predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík.

Ďalšie rokovanie predstaviteľov strán k riešeniu vládnej krízy bude v sobotu (20. 8.). Kríza sa vyostrila po tom, ako parlament prelomil veto prezidentky pri tzv. protiinflačnom balíčku z dielne Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali zo spolupráce s fašistami a z klamstiev. SaS vypovedala koaličnú zmluvu a požaduje odchod Matoviča z vlády. OĽANO to odmieta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aké prekvapenie čaká v sobotu SaS? Heger vraj má viacero návrhov, Kollár by ich namieste Sulíka prijal

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne