eReport.sk
Progresívny fašizmus
Podpredseda Smeru Richard Takáč. Foto: yt/smersd

VIDEO Takáč: Čaputovej vláda predvádza „progresívny fašizmus“, chce zlikvidovať vidiek!


Progresívny fašizmus? Po nástupe vlády Ľudovíta Ódora žiadala opozičná strana Smer-SD skrátené legislatívne konanie k zákonom, ktoré mali zmierniť ceny potravín. I na ktorých sa Smer dohodol so zástupcami dotknutých sektorov – vrátane spotrebiteľov a vrátane obchodných reťazcov. Vláda však na aktivitu Smeru nereagovala. Nie len, že zákony do parlamentu nepredložila, no dokonca predložila iné, ktoré môžu mať podľa sociálnych demokratov zásadný dopad na život na vidieku.

Progresívny fašizmus?

Jedným z predložených Ódorových zákonov má byť novelizácia o ochrane prírody a o lesoch, ktorá má byť zastrešená v problematike ochrany hlucháňa. „Musí byť vyvážená ochrana medzi ochranou prírody a vlastníckymi vzťahmi a životom na vidieku. Sme svedkami toho, že naše mimovládne organizácie a tretí sektor sa chodí takzvane sťažovať. A aj žalovať, veľakrát nezmyselne do Bruselu a tým pádom sú vytvárané rôzne zásahy zo strany Bruselu, ktoré nie sú opodstatnené, tak ako aj v tomto prípade. Už od roku 2018 sa spravili všetky kroky, aby sa hlucháň na Slovensku chránil. Od 1. januára 2020 vstúpil do platnosti zákon, kde sa zadefinovalo takzvané prírode blízke obhospodarovanie v lese, čo znamenalo výrazné zlepšenie podmienok pre život hlucháňa,“ povedal Takáč.

Zlá progresívna politika?

Politika s progresívnym pozadím je v súčasnosti kritizovaná veľkou časťou obyvateľstva. A túto konkrétnu nazýva Takáč „progresívnym fašizmom“. „Skutočný obsah návrhu zákona ide ďaleko nad rámec tohto rozsudku, v podstate sa zakotvuje envirodiktatúra, ktorá dáva orgánom ochrany prírody právomoc obmedzovať alebo dokonca zakazovať akúkoľvek činnosť na chránených územiach. Pritom nie sú stanovené vôbec žiadne kritériá, ako má ochrana prírody postupovať a tieto rozhodnutia budú závisieť od svojvôle týchto zamestnancov,“ priblížil Takáč.

Zdroj: yt/smersd

Ďalej, podľa podpredsedu Smeru, základným posudzovaným kritériom môže byť ovplyvňovanie predmetu ochrany a dosiahnutia cieľov ochrany. To znamená, že sa nič nebude skúmať, preukazovať, analyzovať, bude to subjektívne rozhodnutie pracovníkov ochrany prírody, ktorí nebudú mať podložené konkrétne názory. Má ísť o vážny zásah do vlastníckych práv. Jediné pravidlo, ktoré sa bude posudzovať bude postavené na svojvôli. Pri vydávaní predbežného opatrenia by sa po novom uplatňovať správny poriadok, čo znamená, že vlastník pozemku nebude mať žiadne prostriedky ochrany pred svojvôľou orgánu ochrany prírody. Obmedzovať sa môže akákoľvek činnosť bez rozdielu, čiže aj bežná činnosť vlastníka, čo je podľa Takáča v rozpore s článkom 20 odsek 4 Ústavy SR, z ktorého vyplýva, že za obmedzenie vlastníckeho práva náleží vlastníkovi primeraná náhrada.

Dobrý marketingový cieľ, zlý reálny cieľ?

Takáč skonštatoval, že návrh zákona veľmi extenzívne implementuje rozsudok Európskeho súdneho dvora tak, že zavádza opatrenia, ktoré sa okrajovo môžu dotýkať aj hlucháňa, no bezprostredne s tým nesúvisia. Majú mať zároveň ďalekosiahlejší negatívny vplyv na územiach, ktoré s hlucháňom nesúvisia. Myslí si, že návrhové opatrenia majú za cieľ majetkové postavenie správcov štátneho majetku v rezorte ochrany prírody, čo príroda nepocíti.

Smer bude hlasovať proti

Druhá podstatná téma v rámci týchto novelizácií je problematika tzv. primeraného posudzovania vplyvov. Programov starostlivosti o lesy, či plán starostlivosti o lesy v územiach Natura 2000. To však bude podľa politika spôsobovať vážne dopady na lesné hospodárstvo. „Obhospodarovateľ lesa vôbec nebude mať garanciu toho, že proces zhodnotenia sa uskutoční a dokončí. V rámci tohto posudzovania najprv prejde konanie na okresnom úrade o schválenie plánu starostlivosti o les, ktoré trvá cca 18 mesiacov. Druhý krok je novozavedené primerané hodnotenie vplyvov, kde sa znovu zavádza možnosť organizácie ochrany prírody opäť vyjadrovať k tomu istému plánu starostlivosti o les. Teda keď skumulujeme všetky konania, ktoré môže vykonať organizácia ochrany prírody, tieto môžu trvať až päť rokov,“ uvádza Smer v tlačovej správe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Danko o chaose v parlamente
  2. Von der Leyen sa pustila do Žilinku
  3. Na kombosnímke zľava Peter Pellegrini, Zuzana Čaputová a Robert Fico.
  4. Uhrík sa pustil do Čaputovej

Sociálni demokrati v závere tvrdia, že budú hlasovať proti takýmto novelizáciám. Vláda nemá podporu parlamentu a preto je veľmi otázne, či zákony vôbec majú šancu prejsť. „SMER – SSD bude hlasovať proti novelizácii týchto zákonov. Nakoľko sa jedná o likvidáciu vidieka, obmedzí sa fungovanie ľudí, ktorí tam vykonávajú prácu na svojich pozemkoch. SMER podporuje zákony, ktoré stoja na strane ľudí z týchto regiónov,“ uzavrela strana v tlačovej správe.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Takáč: Čaputovej vláda predvádza „progresívny fašizmus“, chce zlikvidovať vidiek!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne