eReport.sk
Americký prezident Joe Biden. foto:tasr/ap

Prezident Biden pozýva Slovensko: Demokratický summit s vyše 100 člennou delegáciou zo sveta!

Americký prezident Joe Biden pozval na decembrový virtuálny summit o demokracii približne 110 krajín vrátane hlavných západných spojencov, ale aj Irak, Indiu a Pakistan. Zoznam svetových lídrov bol zverejnený na webovej stránke amerického ministerstva zahraničných vecí, informovala v noci na stredu agentúra AFP.

Čína, hlavný súper Spojených štátov, na summit nie je pozvaná, zatiaľ čo Taiwan áno. Podľa AFP týmto krokom Washington riskuje hnev Pekingu. Na zozname účastníkov chýba aj Rusko či Turecko. Z krajín Blízkeho východu sa na konferencii, ktorá sa bude konať 9. a 10. decembra, zúčastnia iba Izrael a Irak. Pozvaní nie sú ani tradiční arabskí spojenci USA – Egypt, Saudská Arábia, Jordánsko, Katar a Spojené arabské emiráty (SAE).

Biden pozval viaceré krajiny s kontroverznou vládou

Biden pozval aj Brazíliu, hoci krajne pravicový prezident krajiny Jair Bolsonaro, podporovateľ bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, bol kritizovaný za autoritárske sklony. Medzi pozvanými európskymi krajinami je napríklad aj Poľsko napriek pretrvávajúcemu napätiu medzi Varšavou a Európskou úniou v súvislosti s dodržiavaním ľudských práv. Z krajín V4 nedostalo pozvánku Maďarsko na čele s nacionalisticky orientovaným premiérom Viktorom Orbánom. Na summit bolo pozvané aj Slovensko a Česká republika.

Summit má podnietiť krajiny k dodržiavaniu záväzkov

Z krajín Afriky figurujú na zozname Konžská demokratická republika, Juhoafrická republika (JAR), Nigéria a Niger. V augustovom vyhlásení Bieleho domu sa píše, že decembrový virtuálny summit podnieti záväzky a iniciatívy týkajúce sa troch základných tém: obrany proti autoritárstvu, boja proti korupcii a podpory dodržiavania ľudských práv.

Bude vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO).
  2. Americký vojak sedí na obrnenom vozidle.
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.
  5. Ivan Korčok po pristáni v Rige.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezident Biden pozýva Slovensko: Demokratický summit s vyše 100 člennou delegáciou zo sveta!

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti