eReport.sk
ilustračka ústava Slovenskej republiky ilustračná snímka Slovensko poslanecký sľub skladanie
Na ilustračnej snímke Ústava SR v rokovacej sále NR SR. Foto: tasr

PRIESKUM Hlas a Smer sú na čele! Na pravicovej scéne je to zložitejšie. Budú sa meniť mocenské pomery?


Nový volebný prieskum od prakticky neznámej agentúry Ipsos, ktorý zverejnili médiá ako Denník N, či Startitup, predpovedá víťazstvo opozičných strán Hlas-SD a Smer-SD. Vládne strany sa nachádzajú až za hlavnými opozičnými stranami a to so solídnym odstupom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Neoliberálna prezidentka?
  2. Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Branislav Gröhling (SaS)
  3. Igor Matovič v časoch, keď riadil Slovensko z pozície premiéra.
  4. Šéf dôchodcov dáva na Matoviča trestné oznámenie
  5. Milosrdná Čaputová?
  6. Sociológ Martin Slosiarik.

Volebný model môže predpovedať, že po najbližších parlamentných voľbách sa na Slovensku budú zásadne meniť mocenské pomery. To, či tieto voľby prebehnú v riadnom termíne, alebo skôr, môže zmeniť plánované referendum. Strana Smer-SD už avizovala, že sa jej podarilo vyzbierať dostatok podpisov na to, aby referendum o demisii vlády naozaj bolo vyhlásené.

Sociálni demokrati majú v súčte cez 32 %

Smer a Hlas sa tešia významnej podpore a pokiaľ sa tento dlhodobý trend nezmení, vyzerá to tak, že jedna z týchto strán reálne bude zostavovať najbližšiu vládu. Hlas by vyhral voľby so ziskom 17,2 %, zatiaľ čo Smer by skončil druhý so ziskom 15,5 %. Boj o premiérske kreslo sa teda v tomto momente zdá byť relatívne vyrovnaný. Za sociálno-demokratickými stranami nasleduje strana SaS, ktorá by získala približne 12 % voličov, nasledovaná strana Progresívne Slovensko (viac ako 11 %), OĽANO (8%), Republika (7 %), Sme rodina a KDH (obaja po 6 %). Ostatné strany by skončili pred bránami parlamentu.

Koaličná kríza pomáha aj Progresívnemu Slovensku

Z prieskumu je zrejmé, že na koaličnej kríze „zarába“ okrem parlamentnej opozície aj ďalšia opozičná strana, konkrétne Progresívne Slovensko, z ktorej vzišla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Pokiaľ by sa strana dostala doNR SR, čakali by ju náročné rozhodovacie procesy. Takmer určite by si totižto musela vybrať medzi spoluprácou so stranou Hlas-SD, alebo Smer-SD a medzi spoluprácou so súčasnými vládnymi stranami, ktoré viac – či menej podporuje. Otázne je taktiež to, či by mal napríklad Smer-SD záujem o takúto spoluprácu. Dlhodobo sa totiž prezentuje síce ľavicovými, no zároveň konzervatívnejšími hodnotami. Podporu liberálnej agendy by tak PS muselo zrejme hľadať skôr u lídra Hlasu Petra Pellegriniho.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Hlas a Smer sú na čele! Na pravicovej scéne je to zložitejšie. Budú sa meniť mocenské pomery?

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre