eReport.sk
Český prezident Pavel sa obul do Ruska
Český prezident Petr Pavel v USA povedal, že vzťahy ČR a SR by sa v prípade vládnutia Roberta Fica zhoršili. Foto: tasr/ap

Prezident Pavel varuje pred konfliktom na Blízkom východe: Za všetko môže Palestína!

Konflikt na Blízkom východe má potenciál stať sa globálnou záležitosťou, varoval český prezident Petr Pavel v utorok na veliteľskom zhromaždení českej armády. Náčelník generálneho štábu Karel Řehka zároveň uviedol, že armáda sa pripravuje na jadrovú vojnu. TASR správu prevzala z portálu Novinky.cz.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf diplomacie EÚ
  2. Hodnotiť to budú občania
  3. Zelensky pricestoval do Washingtonu

Pavlove varovanie

„Vojna na Blízkom východe nie je ani zďaleka len obmedzeným regionálnym konfliktom, ale – ako sme mohli sledovať – má obrovský výbušný potenciál nielen pre regionálny konflikt, ale dokonca globálny. Nielen vo fyzickej rovine, vojnovej, prípadne vstupom Iránu a ďalších krajín do vojny, ale predovšetkým tým, ako začína rozdeľovať svet,“ uviedol Pavel.

Palestínske militantné hnutie Hamas chcelo podľa neho svojím útokom 7. októbra vyvolať silnú reakciu Izraela a rozdeliť medzinárodnú verejnú mienku v jeho neprospech.

Upozornil, že v niektorých krajinách silnie odpor verejnosti voči izraelskej odvete a súbežne rastie podpora Palestínčanov.

Príprava na čierny scenár

Náčelník generálneho štábu Řehka na veliteľskom zhromaždení skonštatoval, že česká armáda sa pripravuje na čierny scenár, ktorým je jadrová vojna. Členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO) pritom označil za nespornú výhodu Česka.

Keby došlo ku konfliktu medzi Ruskom a Alianciou, opakujem keby, boli by sme aktívnym účastníkom od prvej sekundy. Dotklo by sa to armády, našej infraštruktúry, ale aj občanov,“ povedal Řehka.

Hrozba terorizmu

Ďalšia významná hrozba pre NATO je podľa neho medzinárodný terorizmus. Pripomenul tiež narastajúce napätie v indicko-tichomorskom regióne, kde sa podľa neho „Čína snaží meniť svetový poriadok“, v Afrike a na západnom Balkáne, pričom upozornil na dôsledky tohto napätia na bezpečnosť v Európe.

Do konca tohto roka má byť hotová koncepcia českej armády na nasledujúcich viac než desať rokov. „Celá armáda prejde na západnú techniku a bude sa digitalizovať a prepájať,“ uviedol.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prezident Pavel varuje pred konfliktom na Blízkom východe: Za všetko môže Palestína!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php