eReport.sk
Zelensky pricestoval do Washingtonu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj môže byť spokojný. Ukrajina bola zvolená do Rady guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Foto: tasr/ap

Zelenskyj: Euromajdan bol našim prvým víťazstvom vo vojne s Ruskom, naša hviezda bude na vlajke EÚ!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prepojil v utorok prodemokratické proeurópske protesty, známe ako Euromajdan, ktoré sa v Kyjeve začali presne pred desiatimi rokmi, so súčasnou ruskou vojenskou agresiou. Zmienené demonštrácie na kyjevskom Námestí nezávislosti, nazývanom Majdan, pritom označil za „prvé (ukrajinské) víťazstvo“ v prebiehajúcej vojne s Ruskom, píše TASR podľa agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. EREPORT je i na sociálnych sieťach
  2. minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD)
  3. nemocnica

Obete euromajdanu

Proeurópske protesty vypukli v Kyjeve po tom, ako vtedajší ukrajinský, no prorusky orientovaný, prezident Viktor Janukovyč napriek predchádzajúcim prísľubom odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou. Ktorá znamenala väčší príklon Ukrajiny na stranu EÚ. A zároveň aj odpútanie sa od ruského vplyvu.

Počas Euromajdanu následne zahynulo pri násilných stretoch ukrajinských bezpečnostných síl s demonštrantmi približne 100 civilistov. A ďalších 2,5 tisíc utrpelo zranenia.

Protesty trvali niekoľko mesiacov, napokon však viedli k zosadeniu Janukovyča, ktorého potom na Ukrajine odsúdili v neprítomnosti na 13 rokov väzenia za vlastizradu a spoluúčasť na vedení vojny voči vlastnej krajine.

Víťaz Zelenskyj

„V dnešnej vojne došlo (vtedy) k prvému víťazstvu. Proti ľahostajnosti. Víťazstvu odvahy. Víťazstvu revolúcie dôstojnosti,“ uviedol Zelenskyj pri príležitosti 10. výročia Euromajdanu.

Zároveň vyzdvihol pokrok, aký Ukrajina v ostatnom čase dosiahla na ceste k získaniu členstva v Európskej únii.

„Rok čo rok, krok za krokom, robíme všetko pre to, aby naša hviezda žiarila v kruhu hviezd vyobrazených na vlajke EÚ, ktorá symbolizuje jednotu krajín Európy. Hviezda Ukrajiny,“ povedal.

Európska komisia odporučila začiatkom novembra začatie prístupových rozhovorov o členstve Ukrajiny a Moldavska v EÚ. Zároveň navrhla udeliť štatút kandidátskej krajiny Gruzínsku, pripomína AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Euromajdan bol našim prvým víťazstvom vo vojne s Ruskom, naša hviezda bude na vlajke EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php