eReport.sk
Šéf diplomacie EÚ
Šéf zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Josep Borrell, foto:tasr/ap

Borrell: Vznik palestínskeho štátu je najlepšou zárukou bezpečnosti Izraela

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyjadril v pondelok presvedčenie, že zriadenie palestínskeho štátu je najlepším spôsobom na zaistenie bezpečnosti Izraela.

Samostatný štát

Borrell absolvoval v pondelok prostredníctvom telemostu stretnutie s ministrami zahraničných vecí 27 členských krajín Európskej únie. To sa konalo po Borrellovej ceste po krajinách Blízkeho východu, kde rokoval o vojne medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Šéf európskej diplomacie pritom uviedol, že na základe rokovaní v tomto regióne dospel k „zásadnému politickému záveru“. „Myslím si, že najlepšou zárukou pre bezpečnosť Izraela je vytvorenie palestínskeho štátu,“ uviedol Borrell v súhrne zo stretnutia so šéfmi diplomacií EÚ.

Koniec okupácie Pásma Gazy?

Borrell zároveň vo vyhlásení trvá na tom, že Izrael by po skončení súčasnej vojny nemal okupovať Pásmo Gazy a kontrolu na týmto územím by mali prevziať palestínske úrady. „Napriek obrovským výzvam by sme mali pokročiť pri našich úvahách o stabilizácii Gazy a budúcom palestínskom štáte,“ uviedol.

Humanitárna situácia v Gaze

Zároveň poukázal na to, že z krátkodobého hľadiska existuje istá naliehavosť v súvislosti s humanitárnou situáciu v Gaze. „Rezolúcia bezpečnostnej rady OSN vyzývajúca na okamžité humanitárne prestávky je veľkým krokom vpred, no musíme zaistiť jej rýchlu implementáciu,“ uviedol Borrell.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Väzeň
  2. Toto si myslia Slováci
  3. Joe Biden
  4. minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD)

Šéf diplomacie EÚ tiež vyjadril obavy z možného zhoršenie už nestabilnej situácie na západnom brehu Jordánu. „Vo svetle narastajúceho násilia extrémistov a osadníkov voči Palestínčanom existuje riziko eskalácie,“ uviedol

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell: Vznik palestínskeho štátu je najlepšou zárukou bezpečnosti Izraela

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre