eReport.sk
Albert Einstein, foto:tasr

Einsteinove poznámky o teórii relativity vydražili v Paríži za rekordnú sumu

Ručne písané poznámky svetoznámeho fyzika Alberta Einsteina o teórii relativity vydražili v utorok v Paríži za rekordných 11,6 milióna eur. Žiaden iný dokument písaný Einsteinom nebol ešte vydražený za tak vysokú sumu, píše agentúra AFP.

Poznámky začiatkov práce fyzika

Poznámky zachytávajú začiatočné práce na jednom z Einsteinových najväčších úspechov – všeobecnú teóriu relativity, ktorú zverejnil v roku 1915. „Ide o jeden iba z dvoch pracovných rukopisov zachytávajúcich vznik všeobecnej teórie relativity, o ktorých vieme. Ide o výnimočné svedectvo Einsteinovej práce,” uviedol aukčný dom Christie’s, ktorý riadil predaj Einsteinových poznámok v mene francúzskeho aukčného domu Aguttes.

Dokument predaný v utorok, ktorý ma 54 strán, napísal Einstein spolu so svojím kolegom a dôverníkom, švajčiarskym inžinierom Micheleom Bessom v rokoch 1913 a 1914 v švajčiarskom meste Zürich. Rozoberá v ňom teóriu všeobecnej relativity, ktorá vychádza z teórie špeciálnej relativity publikovanej v roku 1905. Poznámky tohto svetoznámeho vedca pochádzajúceho z Nemecka boli pôvodne ohodnotené iba na jednu štvrtinu cena, za ktorú boli nakoniec vydražené. Aukčný dom Christie’s najskôr odhadoval ich cenu na dva až tri milióny eur.

Bude vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO).

Za najvyššiu sumu bol doposiaľ vydražený Einsteinov list o Bohu, ktorý v roku 2018 vydražili za 2,8 milióna dolárov (2,5 milióna eur). Albert Einstein je považovaný za najvýznamnejšieho vedca 20. storočia a najväčšieho teoretického fyzika všetkých čias. Jeho teórie relativity sú považované za revolučné a predstavili nový pohľad na pohyb objektov v priestore a čase.  

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Einsteinove poznámky o teórii relativity vydražili v Paríži za rekordnú sumu

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport