eReport.sk
štrajk zamestnancov a spolupracovníkov RTVS, foto:tasr

Zakotvíme právo na mediálnu manipuláciu do ústavy?


Parlament pravdepodobne tento mesiac príjme novú právnu úpravu, ktorá umožní zmenu fungovania verejnoprávnej televízie a rozhlasu. Časti zamestnancov dnešnej RTVS sa výhľad na zmeny nepáči a tak s podporou terajšieho generálneho riaditeľa usporiadali protest a krátky „štrajk“.

V prípade verejnoprávneho média, na rozdiel od komerčných médií, určite má zmysel celospoločenská diskusia o tom, ako má dané médium fungovať z hľadiska stratégie aj nastavenia manažmentu. A do takejto diskusie určite majú právo sa zapojiť aj zamestnanci.

Sú tu ale dva problémy. Dokážu diskusiu formovať konštruktívne? A, čo sa týka ich samých, na čo majú práva a čo môžu žiadať?

Právo na mediálnu manipuláciu

Z doterajšej „diskusie“ sa totiž zdá, že zamestnanci RTVS, aspoň tí, ktorých najhlasnejšie počuť, vlastne nevedia sformulovať pravidlá služby vo verejnom záujme. Nebavia sa celostne o tom, ako má dané médium fungovať. Oni vlastne chcú, aby im nikto nebránil fungovať tak, ako doteraz. To znamená pomerne svojvoľne určovať, aký má byť presne obsah spravodajstva. Pričom v diskusii už vôbec nezazneli podnety ohľadom iných časí fungovania RTVS, napríklad publicistiky.

Každý rozumný človek s demokratickým zmýšľaním pritom už po krátkom pozretí správ nášho „verejnoprávneho“ médiá musí dostať hlad a smäd. Hlad a smäd po ozajstných informáciách. Pretože to, čím ho kŕmi toto médium je skôr náhrada plná umelých prísad.

Či už pri domácom spravodajstve, tak pri zahraničnom, divák dostane v podstate dosť skúpe informácie, zato pripravené s výrazným propagandistickým podtónom.

Navyše, toto spravodajstvo sa nijako neodlišuje od zvyšku hlavného prúdu, od komerčných médií. A to by sa spravodajstvo verejnoprávneho média skutočne malo. Malo by podávať viac informácií a hlbšie informácie.

Ale práve kvôli informačnej chudobe hlavného prúdu ľudia tak privítali vznik nových informačných platforiem, vrátane eReportu.

My v redakcii sa netvárime, že robíme veci vždy len dobre, a že sa nedá výrazne zlepšovať. Ale snažíme sa naozaj zistiť, čo čitateľovi informačne chýba. Netvárime sa, že máme morálne právo neustále hovoriť o demokracii a hrať sa na konečného arbitra toho, kto sa smie a kto sa nesmie považovať za vhodného zástupcu ľudu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke prezident SR Peter Pellegrini
  2. Prezident SR Peter Pellegrini

Ale zrejme práve tento prístup, ktorý nie je taký prehnane sebavedomý, až arogantný, ako prístup médií hlavného prúdu, čitatelia tak oceňujú. A prečo si trúfame redakciu aj celkový záber v dohľadnej dobe rozširovať.

Na druhej strane novinári, ktorí neustále kričia o svojich právach, už zjavne národ dráždia. Dráždia ľudí, ktorí sa, naopak, často márne hlásia o ICH práva. Keď štrajkujú robotníci v regióne, keď bežní zamestnanci protestujú proti arogancii investora či majiteľa napríklad strojárskej výroby, médiá to prechádzajú mlčky, vrátane verejnoprávneho.

Držíme palce poctivým kolegom novinárom

Odbory a právo štrajkovať objavili až teraz, keď ide o ich privilégium rozhodovať si o obsahu ako sa im zachce. To je aké „právo“? Je to niečo v ústave? Ak nie, nechceli by ho tam nebodaj zakotviť?

Poctivým kolegom novinárom budeme držať palce, aj tým vo verejnoprávnom médiu. Aby mali naozaj dobré podmienky na svoju prácu, v stabilnom médiu. Ale voči tým, ktorí sú nekritický k svojmu vlastnému postaveniu a konaniu, my kritickí budeme a budeme o ich argumentoch a krokoch kriticky informovať. Pretože čitatelia si ten kritický pohľad po rokoch dominancie jedného druhu médií zaslúžia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zakotvíme právo na mediálnu manipuláciu do ústavy?

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre