Právny štát na Slovensku? Slovensko a ďalšie štyri členské krajiny EÚ podstúpili v utorok v Bruseli vypočúvanie v rámci každoročného dialógu o právnom štáte. K situácii na Slovensku neodzneli žiadne výhrady, uviedol po skončení zasadnutia Rady EÚ pre všeobecné záležitosti štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí SR Andrej Stančík.
Právny štát na Slovensku?
„Je to štandardná procedúra, s nami neboli žiadne problémy v tomto ohľade. Tým, že Európska komisia nemá žiadne problémy s nami, tak nám nehrozí nič, ako v prípade Poľska či Maďarska. A nebola tam ani žiadna kritika od ostatných členských štátov, skôr nejaké odporúčania,“ uviedol Stančík.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa jeho slov sa ostatné krajiny pýtali slovenskej delegácie najmä na paragraf 363 Trestného poriadku, reformu súdnictva a nezávislosť médií a justície. „Pozitívne hodnotia reformy v oblasti súdnictva a posun v boji proti korupcii,“ opísal Stančík. Na otázky týkajúce sa paragrafu 363 podľa vlastných slov odpovedal, že ide o spolitizovanú tému a zmeny či úpravy sú vecou budúcej vlády.
V utorok sa po Slovensku skúmaniu o stave právneho štátu zo strany Európskej komisie a švédskeho predsedníctva v Rade EÚ podrobili aj predstavitelia Belgicka, Bulharska, Českej republiky a Fínska. Otázky vypočúvanej krajine mohli klásť všetky ostatné členské štáty EÚ. Eurokomisia každý rok vydáva správy o stave správneho štátu aj s odporúčaniami na zlepšenie situácie v konkrétnych oblastiach.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Právny štát na Slovensku? Stančík: Brusel k nám nemal žiadne výhrady, pretože je v dobrom stave!