eReport.sk
Neúspešný pokus o atentát na Putina
Ruský prezident Vladimir Putin, foto_tasr

Rázny krok Maďarska: Zablokovalo vydanie spoločného vyhlásenia EÚ k zatykaču na Putina!

Rázny krok Maďarska. Maďarsko zabránilo  v pondelok v Bruseli členským štátom Európskej únie vydať spoločné vyhlásenie k medzinárodnému zatykaču na ruského prezidenta Vladimira Putina. Uviedla to webová stránka komerčnej televízie RTL s odvolaním sa na agentúru Bloomberg.

Rázny krok Maďarska

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell preto vydal vyhlásenie len vo svojom mene, v ktorom zobral „na vedomie“ príslušné rozhodnutie Medzinárodného trestného súdu (ICC).

Borrell: Putin môže byť okamžite zatknutý

S odvolaním sa na minulotýždňové rozhodnutie ICC Borrell pred novinármi zdôraznil. Zo strany ICC ide o „veľmi dôležitý“ krok, ktorí „mení pravidlá hry“. Medzinárodný trestný súd v piatok (17.3) vydal zatykače na Putina a ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú, za nezákonnú deportáciu ukrajinských detí a neplnoletých osôb do Ruska.

Zatykač na ruského prezidenta

V pondelok vydali podľa RTL spoločné vyhlásenie aj ministri spravodlivosti členských krajín EÚ, v ktorom podporili rozhodnutie ICC o vydaní zatykača. Maďarská ministerka spravodlivosti Judit Vargová však tento dokument nepodpísala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinská laureátka Nobelovej ceny mieru Olexandra Romancovová vyzvala v stredu Juhoafrickú republiku (JAR), aby nedovolila ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zúčastniť sa na summite skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík
  2. Putin môže byť okamžite zatknutý
  3. USA pokračujú v zbrojení Ukrajiny
  4. Ukrajina je rukojemníkom Západu

Odveta Moskvy

Rusko v pondelok oznámilo, že začalo trestné konanie proti niekoľkým sudcom a hlavnému prokurátorovi Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karimovi Khanovi. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) k tomuto kroku pristúpil po tom, čo ICC minulý týždeň vydal zatýkací rozkaz na ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnové zločiny.    

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač. Dočasná vláda premiéra Eduarda Hegera na svojej fanúšikovskej stránke vyjadrila stanovisko k medzinárodnému zatykaču na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podľa Hegera a spol. by mohol byť Putin dnes zatknutý v dokopy 123 krajinách. Rusko ako krajinu označuje vláda s dočasným mandátom za medzinárodného vyvrheľa.

Zdroj: tasr/rtl


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rázny krok Maďarska: Zablokovalo vydanie spoločného vyhlásenia EÚ k zatykaču na Putina!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti