eReport.sk
Ukrajina je rukojemníkom Západu
Na ruského prezidenta Putina vydal ICC medzinárodný zatykač. Foto: tasr/ap

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač: Rusko je vyvrheľom, Putin by mohol byť zatknutý!

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač. Dočasná vláda premiéra Eduarda Hegera na svojej fanúšikovskej stránke vyjadrila stanovisko k medzinárodnému zatykaču na ruského prezidenta Vladimíra Putina. Podľa Hegera a spol. by mohol byť Putin dnes zatknutý v dokopy 123 krajinách. Rusko ako krajinu označuje vláda s dočasným mandátom za medzinárodného vyvrheľa.

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač

„Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú za vojnový zločin nezákonnej deportácie detí a ich nezákonný presun z okupovaných oblastí Ukrajiny do Ruska. Súd začal možné vojnové zločiny spáchané ruskými vojakmi na Ukrajine vyšetrovať už mesiac po ruskej invázii vo februári 2022 a hlavný prokurátor Karim Khan odvtedy navštívil Ukrajinu štyrikrát,“ uviedla vláda na sociálnej sieti.

Záchrana či násilné nútenie?

Problémom má byť teda deportácia detí, ktorú Putin prezentuje ako zachraňovanie pred vojnou. Podľa Khana však ide o akýsi spôsob vynucovania. „Medzi incidenty, ktoré Khan vyšetroval, patrí deportácia najmenej stoviek detí odobratých z detských domovov. Mnohé z týchto detí boli dané na adopciu v Ruskej federácii. Putin prezidentským dekrétom zmenil zákon, aby sa urýchlilo udelenie ruského občianstva deportovaným deťom a uľahčilo sa ich prijatie ruskými rodinami,“ pokračuje Hegerova vláda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Celé medzinárodné spoločenstvo musí spraviť všetko pre to, aby sa mier vrátil do Európy, aby bolo rešpektované medzinárodné právo a vojnoví zločinci boli odsúdení a spravodlivo potrestaní.
  2. USA pokračujú v zbrojení Ukrajiny
  3. Pavel hovorí o ukrajinskom protiútoku
  4. ako to teda je?

Budú vyšetrovať aj Buču?

Zatiaľ sa jedná o jediný prípad, ktorý je nazývaný vojnovým zločinom aj oficiálnymi inštitúciami. Podľa Hegera a spol. sa však rysuje ďalší prípad a to konkrétne masaker v Buči. „Zatykač na Putina je podľa súdu len prvým konkrétnym krokom v súvislosti s vyšetrovaním vojnových zločinov na Ukrajine. Naďalej prebieha vyšetrovanie širokého rozsahu údajných medzinárodných zločinov v meste Buča,“ uzavreli Heger a spol.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hegerova vláda reaguje na Putinov zatykač: Rusko je vyvrheľom, Putin by mohol byť zatknutý!

Odoberať
Upozorniť na
18 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti