eReport.sk
Na snímke rokovanie 51. schôdze NRSR v Bratislave 23. novembra 2021.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Čo čaká našich poslancov? V pláne sú dve mimoriadne schôdze aj rozprava o reforme nemocníc!

Poslanci Národnej rady (NR) SR sa zídu opäť v utorok (7. 12.). Od 9.00 h by mala pokračovať riadna 51. schôdza. Zákonodarcovia by mali ďalej diskutovať o 500-eurových poukazoch za očkovanie pre seniorov. Písomne prihlásených do rozpravy o návrhu zákona, ktorý je aktuálne v prvom čítaní, je ešte osem rečníkov. Následne sa môžu záujemcovia ešte prihlásiť ústne.

V utorok popoludní má parlament naplánované dve mimoriadne schôdze k stavu v zdravotníctve a ohrození verejného zdravia občanov, ale aj k sociálnym dosahom nárastu cien energií a základných potravín. Schôdza k stavu zdravotníctva sa má začať o 13.00 h, iniciovali ju nezaradení poslanci Tomáš Taraba, Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Po nej má nasledovať schôdza o energiách iniciovaná poslancami Smeru-SD. Uznesením chcú požiadať vládu, aby do 23. decembra predložila harmonogram opatrení na zamedzenie nežiaducemu cenovému vývoju.

Zopakovať sa má voľba komisára pre deti

Po mimoriadnych rokovaniach by sa mali poslanci vrátiť k riadnej schôdzi. Čaká ich ešte niekoľko neprerokovaných bodov. Okrem toho by mali voliť komisára pre deti, opakovaná voľba je naplánovaná na štvrtok (9. 12.). V prvom kole totiž ani jeden z kandidátov nezískal dostatok hlasov na zvolenie do funkcie. Do druhého kola postúpili kandidátky Katarína Hatráková a Anna Niku.

Témou bude aj rozpočet verejnej správy

Parlament čaká v závere schôdze rokovanie o štátnom rozpočte na rok 2022 a rozpočte verejnej správy na nasledujúce tri roky. Návrh predpokladá deficit na úrovni 4,94 % hrubého domáceho produktu (HDP). Očakávaný schodok v tomto roku je necelých 8 % HDP. Na záver sa presunula aj novela zákona o rozpočtovej zodpovednosti.

Na rad príde tiež diskusia o reformách

Na záver by malo plénum hovoriť aj o reforme nemocníc. Tá prešla do druhého čítania aj s pomocou nezaradených poslancov, Sme rodina ju nepodporilo a stále má výhrady. Podľa reformy by mali nemocnice fungovať na piatich úrovniach – komunitná, regionálna, komplexná, koncová a národná. Vzniknúť tak má zoptimalizovaná sieť nemocníc. Legislatíva ráta aj s novým určením minimálnej siete poskytovateľov všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre dospelých, ako aj pre deti a dorast.

Sme rodina nepodporuje ani reformu národných parkov, ktorá rieši presun správy pozemkov v národných parkoch pod ochranárov. Poslanci by mali v závere schôdze hlasovať o jej posunutí do druhého čítania.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas príhovoru na Stredoeurópskej energetickej konferencii na tému Zelená obnova po pandémii 22. novembra 2021 v Bratislave.
  2. Premiér Eduard Heger (OĽaNO), vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
  3. Na snímke poslanci NRSR zľava Petra Hajšelová (Sme rodina), Jana Žitňanská (Za ľudí), Katarína Hatráková a Ján Herák (obaja OĽANO) počas tlačovej konferencie k posilneniu ochrany práv zraniteľných osôb.
  4. Premiér Eduard Heger (OĽaNO), vľavo minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo čaká našich poslancov? V pláne sú dve mimoriadne schôdze aj rozprava o reforme nemocníc!

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti