Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár (Smer-SD) absolvoval vo štvrtok v Tanzánii bilaterálne rokovanie so svojím rezortným kolegom Mahmoudom Thabitom Kombom. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR. Podľa slovenského ministra obe krajiny potvrdili záujem o ďalšie prehlbovanie bilaterálnych vzťahov a posilnenie hospodárskej spolupráce.
Blanár zároveň informoval, že sa mu podarilo získať podporu Tanzánie pre kandidatúru SR na post nestáleho člena Bezpečnostnej rady OSN na roky 2028-29. Dodal, že SR recipročne vyjadrila podporu Tanzánii na obdobie rokov 2029-30.
„Tanzánia patrí medzi perspektívne rastúce ekonomiky východnej Afriky a vidíme tu veľký priestor na rozvoj vzájomne prospešnej spolupráce. Naším cieľom je spoločne s politickými vzťahmi posilniť aj tie ekonomické do podoby konkrétnych obchodných projektov, investícií a partnerstiev, ktoré prinesú výsledky pre občanov i podnikateľov na oboch stranách,“ uviedol Blanár.
Ministri sa venovali možnostiam spolupráce v rôznych oblastiach vrátane digitálnej transformácie, kybernetickej bezpečnosti, vodného hospodárstva, poľnohospodárstva, potravinárskeho a obranného priemyslu, jadrovej energetiky či rozvoja infraštruktúry a automobilového priemyslu. Tieto témy by chceli ďalej rozvíjať v rámci komisie pre ekonomickú spoluprácu, ktorú spoločne plánujú vytvoriť.
Tanzánska strana zároveň vyjadrila záujem najmä o slovenské skúsenosti v oblasti moderných technológií a priemyselnej výroby. V tejto súvislosti však Blanár upozornil, že rozvoj nových partnerstiev si vyžaduje čas a systematickú prácu na budovaní vzájomnej dôvery.
V rámci pracovného programu delegácie zo SR sa v hlavnom meste Dar es Salaam uskutočnilo aj Slovensko-tanzánske obchodné fórum a rokovanie s predstaviteľmi Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Blanárova návšteva Tanzánie je prvou na vládnej úrovni od vzniku Slovenskej republiky.
Zdroj: tasr















KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Blanár: Slovensko a Tanzánia potvrdili záujem o pragmatické partnerstvo