eReport.sk
Poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021.
Na ilustračnej snímke poslanci NR SR počas rokovania v pléne. Foto: tasr

Poslanci koalície chcú posilniť kompetencie ministra vnútra: Bude môcť bezdôvodné odvolať šéfa polície


Kompetencie ministra vnútra pri vymenovaní a odvolávaní prezidenta Policajného zboru (PZ) a riaditeľa Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) by sa mohli posilniť. Verejné vypočutia pred výborom by mali mať po novom iba konzultačný charakter.

Väčšie kompetencie pre ministra

Odvolať šéfa polície, ale aj inšpekcie by mohlo byť možné aj bez udania dôvodu. Koaliční poslanci to navrhujú v novele zákona o štátnej službe príslušníkov PZ, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície, ktorú predložili do parlamentu. „Predkladaná právna úprava v súlade s programovým vyhlásením posilňuje ingerenciu ministra vnútra pri vymenúvaní, ako aj odvolávaní prezidenta Policajného zboru,“ vysvetľujú predkladatelia.

Roman Mikulec (OĽANO)

Minister vnútra Roman Mikulec by mal podľa návrhu koaličných poslancov väčší dosah na prezidenta PZ – Foto: tasr

Zruší sa odporúčanie výboru?

Zrušiť sa má „do určitej miery záväzné“ odporúčanie výsledku verejného vypočutia v parlamentnom brannobezpečnostnom výbore pre vymenovanie kandidáta ministrom vnútra na funkciu prezidenta Policajného zboru, ako aj záväzné odporúčanie pri odvolaní policajného prezidenta na základe aspoň trojpätinovej väčšiny hlasov všetkých členov výboru. Minister by tak nebol pri výbere viazaný závermi výboru. Týkať sa to má aj výberu riaditeľa ÚIS.

Bude len formalitou

Cieľom verejného vypočutia má byť prezentácia kandidátov predložených ministrom vnútra na dané funkcie pred poslancami NR SR a verejnosťou. Kandidát na policajného prezidenta, ale aj kandidát na riaditeľa inšpekcie ho absolvujú ešte pred vymenovaním ministrom, respektíve vládou SR. Kandidátom na funkciu prezidenta Policajného zboru či riaditeľa inšpekcie podľa navrhovanej úpravy by mohol byť aj bývalý príslušník Policajného zboru, ak spĺňa návrhom zákona stanovené podmienky. Funkčné obdobia by viac nemuseli byť obmedzené.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister vnútra SR Roman Mikulec
  2. Roman Mikulec

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poslanci koalície chcú posilniť kompetencie ministra vnútra: Bude môcť bezdôvodné odvolať šéfa polície

Dnes…

Aktuálne