eReport.sk
Milan Krajniak (Sme rodina). Foto: tasr

Krajniak o koaličných otrasoch: Poznáte to – nepriateľ, úhlavný nepriateľ a koaličný partner


V televíznom diskusnom dueli V politike na TA3 sa stretli minister práce Milan Krajniak a podpredseda parlamentu za Smer – SD Juraj Blanár. Na mušku si tak zobrali horúce aktuálne témy ako napríklad odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca či napätie v koalícii.

Horúcou témou bolo najmä nedávne odvolávanie ministra vnútra Romana Mikulca, ktorého ostro kritizuje práve Sme rodina. Moderátor sa Blanára na úvod opýtal, či si naozaj mysleli, že šéfa rezortu odvolajú. Blanár moderátora obvinil zo sugestívnej otázky.

Dôležité je, že máme tento nástroj,“ povedal Blanár. „Nezvláda svoju pozíciu vo svojom rezorte,“ pokračoval a premostil ihneď na tému spolupracujúcich obvinených, tzv. kajúcnikov. „Rád by som poznal názor pána Krajniaka, pretože ho Sme rodina kritizuje, no nič sa nestane, keď sa láme chleba,“ krúti hlavou ohľadom Mikulca Blanár.

„Nie sme spokojní s prácou pána Mikulca, ale sme radi, že sa vymenil policajný prezident,“ prezradil viac o zmýšľaní Sme rodina Krajniak. „Vy ste priamo zodpovední za to, že pán Mikulec je tam,“ kontroval Blanár. Pripomenul aj odchod policajného šéfa Petra Kovaříka, ktorý opustil prezidentské kreslo po tom, ako zastavil akciu špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby, ktorý vyšetroval prečiny vyšetrovateľov a zameriavali sa aj na tzv. kajúcnikov.

Paragraf 363

Na mušku sa dostal aj kritizovaný paragraf 363, ktorý nedávno využila generálna prokuratúra Maroša Žilinku. „Odmietame zrušiť paragraf 363,“ povedal Krajniak. Pripomenul, že v minulosti bol už viackrát racionálne využitý. Zároveň podotkol, že chcú pokračovať v očiste spoločnosti. „Podržali ste pána Mikulca a podržali ste jeho prešľapy,“ udrel Blanár.

Podpredseda národnej rady zároveň kritizuje predvolebné sľuby Sme rodina ohľadom sociálnej oblasti. Tie podľa neho nedodržali. Krajniak sa však voči tvrdeniam Blanára ostro ohradil a začal menovať sociálne opatrenia, ktoré podľa jeho slov naplnili. Blanár však nesúhlasil. „Zrušili ste trináste dôchodky a nechali ste z toho len obyčajné sociálne dávky,“ povedal priamo Blanár. „Nezobrali,“ skočil mu do reči Krajniak. „Vzali ste ľuďom 280 miliónov eur,“ zvýšil hlas smerák.

Diskreditácia Romana Mikulca

Moderátor sa viackrát pýtal na slová Roberta Fica, ktorý tvrdil, že existujú nahrávky, ktoré môžu diskreditovať súčasného ministra vnútra. „Zavolajte si pána Fica a on vám určite povie,“ zopakoval viackrát Blanár, keď moderátor vytrvalo vyzvedal.

Otrasy v koalícii

Diskutujúci sa pozreli aj na napätú situáciu v koalícii. Obzvlášť vypäté sú napríklad aj vzťahy medzi koaličnými partnermi a samotným hnutím Sme rodina. „Poznáte ten slávny bonmot: slovo nepriateľ sa stupňuje na nepriateľ, úhlavný nepriateľ a koaličný partner,“ zavtipkoval minister.

Priznal, že vzťahy nie sú ideálne a v koaličných partnerstvách to škrípe. Práve Sme rodina bývala v minulosti najbližším spojencom OĽANO Igora Matoviča. Situácia sa ale v poslednom čase mení.

Prestrelka medzi Ficom a Kollárom

Moderátor upozornil na slovnú prestrelku, ktorá sa pred pár dňami odohrala na pôde národnej rady medzi Borisom Kollárom a Robertom Ficom. Blanár si rypol do Krajniaka a spomenul Krajniakovu knihu, v ktorej hovoril o Kollárovi ako o mafiánovi. „My nemáme čas na takéto prekáračky,“ povedal Krajniak. „Podtstané je, že, ak si všimnete, o čom sa hádame v koalícii, tak sú nájomné byty,“ prezradil minister, čo vyvolalo pobavený výraz na Blanárovej tvári.

Moderátor pripomenul aj slová Roberta Fica v pléne parlamentu: „Radšej byť mafiánom ako plagiátorom.“ „Je to vytrhnuté z kontextu,“ podotkol.

Téma dôchodkov

Reč počas vypätej dišputy padla aj na tému dôchodkovej reformy. Kam ste sa v nej pohli? Opýtal sa moderátor. „Pohli sme sa do finále,“ začal Krajniak. Podotkol, že prebiehajú finálne prepočty. Podľa Krajniaka je diskriminujúce, že žena má menší dôchodok, čím má viac detí.

„Nám sa komentuje veľmi ťažko, niečo, čo nie je ešte ani na stoile,“ konštatoval Blanár. Podľa neho reforma vôbec nie je na stole. „Skôr ako prišli s dôchodkovou reformnou, tak zrušili ústavný zákon o zastrešení veku odchodu do dôchodku,“ obul sa do ministra práce.

Krajniak oponoval, že reformu už predstavili v minulosti a prizvali k diskusii o nej aj opozičné strany vrátane Smeru. „Keď vy ste urobili nejakú chybu a my ju musíme teraz opravovať, tak si nevymýšľajte,“ podčiarkol minister práce.

„Ako my máme brať vážne, čo robíte, keď vy na konci dňa prídete na tú vašu slávnu koaličnú radu a takto vám to sfúknu zo stola,“ povedal Blanár.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Boris Kollár (Sme rodina)
  2. Milan Krajniak (Sme rodina)
  3. Poslanci NRSR počas rokovania 27. schôdze parlamentu v Bratislave 30. apríla 2021.
  4. Robert Fico.(Smer-SD).
  5. Milan Krajniak
  6. Peter Pčolinský (Sme rodina)

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniak o koaličných otrasoch: Poznáte to – nepriateľ, úhlavný nepriateľ a koaličný partner

Dnes…

Aktuálne