eReport.sk
Rozoberanie stánkov vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave 28. novembra 2021.
Rozoberanie stánkov vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave 28. novembra 2021. Foto: tasr

Portál údajne dotovaný maďarskou vládou: Ďakujeme Slovensko za rekordnú ekonomickú podporu!

O tom, že predvianočný čas na Slovensku bol z pohľadu tunajších obchodníkov poriadne mizerný, niet vôbec pochýb. Kým u nás to kvôli lockodownu zavedeného vládou Eduarda Hegera (OĽANO) posledné týždne pred najkrajšími koncoročnými sviatkami nevyzeralo tak, že „príde Ježiško“, napríklad u našich južných susedov, vládol pravý predvianočný zhon. Prečo? Aj vďaka nemalému počtu Slovákov.

Slovenskí občania sa rozhodli utrácať (nielen) za darčeky pre svojich najbližších aj v maďarských obchodných centrách. Túto skutočnosť pripomenul portál, ktorý má síce slovenskú doménu, funguje však pod nadáciou, ktorá je napojená na maďarský štátny rozpočet. Aspoň podľa denníka Sme, ktorý to tvrdil v analytickom článku o financovaní zahraničných Maďarov z Budapešti ešte z februára tohto roku.

Pred Vianocami ani na kávu, ani do „reštiky“

„Maďarsko ďakuje Slovensku za rekordné príjmy. Vianočný turistický dumping za hranicou“, to bol titulok reportáže, ktorú zverejnil portál ma7.sk ešte 21. decembra. Jej autorka pripomenula, že na Slovensku si ľudia pred Vianocami nielenže nemohli štandardne nakúpiť darčeky pod stromček, ale nemali možnosť sadnúť si s priateľmi či blízkymi na kus reči ani v kaviarni, či najesť sa v reštaurácii. „A časť národa sa preto rozhodla, že si predvianočnú atmosféru naplno vychutná v okolitých krajinách, predovšetkým však v Maďarsku,“ pripomenula autorka reportáže.

Poďakovanie z Győru má zrejme svoje rácio

Pozornosť upriamila aj na kľúčové maďarské destinácie, kam nohy Slovákov smerovali prakticky počas celého adventného času. Okrem Budapešti medzi cieľmi našincov bolo napríklad aj mesto Győr, ktoré majú takpovediac po ruke najmä obyvatelia Bratislavy a Západoslováci.

Pri obchodnom centri v Győri, aj v blízkosti tamojších vianočných trhov bol počas adventu dlhodobo problém s parkovaním,“ upozornil reportážny text. Každé tretie vozidlo, ktoré tam parkovalo, malo slovenské evidenčné číslo. Sú tu ľudia z Dunajskej Stredy, Šale či Bratislavy, ale objavili sa aj turisti zo stredného Slovenska,“ tvrdili portálu ma7.sk miestni obyvatelia krátko pred Vianocami.

„Jeden z majiteľov tamojšej populárnej kaviarne uviedol, že evidoval nečakané rekordné príjmy a tak trochu ironicky poďakoval Slovensku za to, že v tak obrovskej miere zvýšilo príjmy maďarských podnikateľov v oblasti gastrosektora,“ konštatovalo sa v predvianočnej reportáži.

Zisky si rozdelili maďarskí podnikatelia

Z článku ďalej vyplýva, že Slováci, ktorí sa rozhodli pred Vianocami míňať svoje peniaze v Maďarsku uviedli, že v momente, keď sa ocitli v tamojších nákupných centrách či na sviatočných trhoch, to bolo pre nich také, akoby odrazu „vhupli do celkom iného sveta“

„Kým v slovenských väčších mestách ako Bratislava, alebo Nitra sa sotva dá hovoriť o nejakej vianočnej atmosfére, v Maďarsku cítiť dych adventného času na každom kroku. Hviezdy, vianočné trhy, vzduch je nasatý vôňou pečených dobrôt a vareného vína. Ochranné masky je povinné používať iba v interiéri. Kým na vianočných trhoch v Győri nevyžadujú potvrdenie o očkovaní proti covidu, v Budapešti sa musíte preukázať dokladmi o vakcinácii či prekonaní choroby,“ uviedla autorka článku zverejneného v maďarčine, keďže bola určený predovšetkým slovenským Maďarom.

V reportáži dostal priestor napríklad aj jeden z majiteľov kaviarne v Galante. Okrem iného upozornil aj na to, že podľa neho nie polovica, ale tri štvrtiny Slovákov (zrejme z tým myslel najmä slovenských Maďarov) nechalo svoje peniaze za hranicami. Zároveň znechutene pripomenul, že naše gastro takto utrpelo poriadne straty. „Ale 1400-eurový účet za elektrinu mi nezabudli poslať,“ trpko uzavrel známy podnikateľ z južného Slovenska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Eduard Heger
  2. Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič (OĽaNO).
  3. Nálepka na jednom z áut účastníkov protestu v Bratislave.
  4. Soták kriticky o Hegerovi
  5. Asi má z čoho míňať! Do redakcie eReportu sa dostala pozvánka na novinársky vianočný večierok strany SaS.
  6. Oznam pred vstupom do reštaurácie na Námestí SNP v Banskej Bystrici 16. novembra 2021.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Portál údajne dotovaný maďarskou vládou: Ďakujeme Slovensko za rekordnú ekonomickú podporu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php