eReport.sk
Politologička Aneta Világi
Politologička Aneta Világi. Foto: fphil.uniba.sk

Politologička Világi: Problém je strata dôvery vlády, nie stranícka príslušnosť ministrov

Politologička Aneta Világi tvrdí, že najväčším problémom z hľadiska legitimity nie je to, v akej strane pôsobia súčasní členovia vlády. Ale skôr to, že táto vláda prišla o dôveru Národnej rady (NR) SR. Politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi to skonštatovala pre TASR.

Pokiaľ ide o úradnícku vládu, ani z pohľadu efektivity by podľa nej zrejme nebola väčším prínosom než súčasný dočasne poverený kabinet. Zmysel by mala v prípade, ak by členovia dočasne poverenej vlády začali zneužívať svoje postavenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Aký bude rok 2023 v politike?
  2. Fico sa stáva stabilným lídrom preferencií
  3. Eduard Heger
  4. Nová strana Demokrati
  5. Mikulcov nákup smrdí korupciou

Ministri nemajú čas

„Legitimitu vlády v našom politickom systéme, v parlamentnej demokracii, odvodzujú od volieb do NR SR. Poslanci NR SR, ktorí získali legitimitu vo voľbách, ju vyjadrením dôvery vláde, ktorá o ňu žiada NR SR, prenášajú na vládu SR. Pritom samotní členovia vlády nemusia byť zvolení za poslancov (nemusia kandidovať vo voľbách),“ ozrejmila Világi. Dodala, že dokonca ani premiér by nemusel získať post po úspešnom volebnom výsledku. „Hneď ako však vláda získa dôveru NR SR, tak jej legitimitu odvodzujú od tohto aktu,“ podčiarkla.

Aneta Világi tiež skonštatovala, že z pohľadu legitimity nebol súčasný stav v poriadku už po vyslovení nedôvery vláde. Pokiaľ ide o úradnícku vládu, ani tá podľa nej nemá mať vyššiu legitimitu než aktuálna. Myslí si však, že ani z pohľadu efektivity by zrejme nebola väčším prínosom. Poukázala na nedostatok času prípadných nových ministrov oboznámiť sa s agendou a chodom úradu a efektívne ho riadiť.

OĽaNO cez poslancov

To, že najsilnejšie vládne hnutie OĽANO nežiada od odídencov vrátenie mandátov vo vláde, vníma Világi tak, že hnutie si môže vytvoriť určitý odstup od vlády, priestor na manévrovanie a kampaň. „Takáto pozícia OĽANO aktuálne vyhovuje. Návrhy, ktoré by mu mohli priniesť politické body v kampani, ktoré môže aj naďalej predkladať prostredníctvom poslancov a štruktúrne opatrenia, na ktoré je potrebná ministerská funkcia, presadzovať nemieni,“ podotkla.

Kampaň robia médiá

Világi reagovala aj na otázku o priestore neparlamentnej strany, ktoré robia cez členov vlády kampaň pred voľbami. Podľa nej tento priestor vytvárajú najmä médiá. „Bude dôležité, ako sa tejto možnosti (ne)zhostia. Ani za bežných okolností neplatí, že by v každej diskusnej relácii musel byť člen vlády,“ poznamenala.

V prípade parlamentu možno podľa nej použiť obdobnú argumentáciu, ak poslanci po získaní mandátu opustia stranu, za ktorú kandidovali. Platí to tiež, ak založia novú stranu alebo vstúpia do mimoparlamentnej. Takto podľa nej robia kampaň aj mimoparlamentné strany ako Hlas-SD, Život či Progresívne Slovensko, v ktorých pôsobia niektorí nezaradení poslanci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politologička Világi: Problém je strata dôvery vlády, nie stranícka príslušnosť ministrov

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti