eReport.sk
Na ilustračnej kombosnímke Igor Matovič (OĽANO), v pozadí vydarené falzifikáty 500 eurových bankoviek. Foto: tasr/obycajniludia.sk

Matovičova päťstovka za volebnú účasť. Nápad lídra OĽANO hodnotia ústavný právnik a politologička

Matovičova päťstovka za volebnú účasť. Je v poriadku odmeňovať občanov za to, že prídu k volebným urnám? Reagujú právnik a politologička.

Právo voliť je v prvom rade právo a nie povinnosť. Zhodli sa ústavný právnik Peter Kresák a politologička z Univerzity Komenského v Bratislave Aneta Világi. Upozornili na negatíva návrhu odmeňovať účasť v septembrových parlamentných voľbách sumou 500 eur, ktorý do Národnej rady (NR) SR predložil líder OĽANO Igor Matovič.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Disneyland Igora Matoviča
  2. Na kombosnímke zľava Roman Michelko a Igor Matovič.
  3. Vitajte v právnom štáte
  4. Toto je nonsens!

„Pokiaľ viem, podľa stanoviska Benátskej komisie a judikatúry ESĽP je účasť alebo neúčasť na voľbách slobodným rozhodnutím každého občana a ako také súčasťou ochrany súkromia ako základného ľudského práva. Preto sledovanie účasti/neúčasti občanov na voľbách (či už spájané so sankciou alebo s akoukoľvek výhodou) je možno chápať ako neprípustný zásah do základných práv a slobôd,“ uviedol Kresák. Naznačil aj možnú nepriamu korupciu v prípade ponúkanej odmeny. „Vzhľadom na očakávanie prirodzeného ľudského pocitu ‚zavďačiť sa‘ tomu, kto tú odmenu ponúkol,“ ozrejmil.

Világi: Je to proti duchu demokratickej správy

Negatívne návrh vníma aj politologička Világi. „Právo voliť je v prvom rade právom a nie povinnosťou,“ zdôraznila. Ak sa niekto chce zúčastňovať na správe veci verejných, mal by mať podľa nej túto možnosť, no nemalo by sa to od neho požadovať a ani ho finančne motivovať. „Je to proti duchu demokratickej správy,“ podotkla.

Matovič predložil do parlamentu novelu zákona o podmienkach výkonu volebného práva, v ktorej navrhuje odmenu za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách. Odmenu by malo podľa novely vyplácať ministerstvo vnútra prostredníctvom poskytovateľa univerzálnej služby podľa zákona o poštových službách. Matovič návrh odôvodnil obavou z historicky najnižšej volebnej účasti. Ozrejmil, že v prípade predpokladanej účasti približne troch miliónov ľudí, by náklady štátu na vyplatenú odmenu dosiahli asi 1,5 miliardy eur.

Matovič odmieta, že ide o kupovanie voličov

Za účasť v tohtoročných parlamentných voľbách by mohol volič dostať odmenu 500 eur. V novele zákona o podmienkach výkonu volebného práva to navrhuje líder OĽANO Igor Matovič. Do parlamentu v utorok (14. 2.) predložil návrh, ktorý by túto zmenu priniesol. Predčasné parlamentné voľby sa majú konať 30. septembra.

„Toto nie je o kupovaní voličov, toto je o bití na poplach!“ vyhlásil pred médiami Matovič. Uviedol tiež, že celkový dopad na štátny rozpočet po vyplatení navrhovanej odmeny za účasť vo voľbách do NR SR, by mohol byť približne vo výške 1,5 miliardy eur. „Je to aj spravodlivá odmena, aj motivujúca. A zároveň veľmi návratná investícia. Je v súlade s dobrým hospodárením,“ vysvetlil Matovič. Spomínal pritom údajné kradnutie politikov sociálnej demokracie v minulých volebných obdobiach. „Pre nich ten jeden voličský hlas mal hodnotu 4000 eur,“ spresnil výsledok svojich výpočtov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Matovičova päťstovka za volebnú účasť. Nápad lídra OĽANO hodnotia ústavný právnik a politologička

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php