Známy politológ Jozef Lenč sa na sociálnej sieti vyjadril ku katastrofálnemu stavu dôveryhodnosti slovenských politikov. Voľakedy bola stabilne dôveryhodná minimálne prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa tešila dôvere nadpolovičnej väčšiny občanov. To sa však vo včerajšom prieskume zmenilo a hlave štátu už dôveruje len 42 % opýtaných. Jej nedôveryhodnosť je, naopak, nadpolovičná. Medzi najdôveryhodnejších politikov, avšak s nízkou dôveryhodnosťou, patrí práve Čaputová, predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini, premiér Eduard Heger (OĽANO), minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) a šéf Smeru-SD Robert Fico.
„Po relatívne dlhom čase, kedy sa zdalo, že návrat dôvery v politiku a politikov nemusí byť úplnou utopiou, sme sa opäť ocitli v situácii, kedy žiadna politička, či politik bez ohľadu na to, či sedí vo vedení politickej strany, alebo zástava ústavnú funkciu, nepožíva dôveru väčšiny voličov. Ba naopak. Drvivej väčšine neverí ani 30 % populácie. V prípade lídrov mimoparlamentných strán sú čísla až tragikomické,“ vyjadril sa Lenč.
Za pád prezidentky môžu aj Fico s Matovičom
Politológ označil viacero dôvodov, prečo sa pokles dôveryhodnosti tentokrát najvýraznejšie dotkol Čaputovej. Dôvody nevidí, len vo vyjadreniach opozície, ale aj samotnej vlády, konkrétne ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).
„Príčiny desať percentného poklesu dôveryhodnosti môžu byť viaceré. Natíska sa jednoduchá premisa, že za to môžu verbálne útoky nespokojných populistov od Fica po Matoviča. Isto môžu. Svoje tiež zohráva i to, čo za prepadom vidí prezidentská kancelária, ktorá prostredníctvom hovorcu Strižinca odkázala, že prezidentka v týchto krízových časoch robí rozhodnutia, ktoré sú správne a nie populárne,“ prispel do diskusie o páde prezidentkinej dôveryhodnosti Lenč.
Bude vás zaujímať:
Hlavným dôvodom jej prepadu je však podľa Lenča pokrytectvo, ktoré vidí v jednotlivých krokoch prezidentky a jej tímu: „Najväčším zdrojom nedôvery je pokrytectvo. A žiaľ, toho sa dopúšťa aj prezidentka. Dva zásadné príklady. V čase, keď sa vajadrila, že nepôjde do Číny na otvorenie ZOH, kvôli porušovaniu ľudských práv – správne rozhodnutie – zúčastnila sa slovenského dňa na Expo v Dubaji, v štáte, ktorý porušuje práva v obdobnej miere ako Čína a plus sa angažuje vo vojne v Jemene a destabikizacii pokusov o demokraciu naprieč Blízkym východom. Pokrytecké rozhodnutie. Rovnako pokrytecky vyznela aj návšteva z pred týždňa, kedy prezidentka privítala vo svojom úrade ministra zahraničných vecí štátu Izrael. Ak si odmyslíme fakt, že prezidentka by mala prijímať návštevy na úrovni hláv štátov a nie rezortných ministrov (je to celkom nevhodné), tak by sa v čase vojny u našich susedov, ktorí trpia i tým, že im silný sused anektoval územie, nemusela vyznávať z priateľstva so štátom, ktorý v roku 2019 anektoval územie Sýrie, čo odmietla uznať celá EÚ. Nehovoriac o tom, že Izrael opakovane porušuje rezolúcie OSN a ľudské a občianske práva na svojom území či na územiach, ktoré okupuje. Selektívne prehliadanie skrivodlivostí je cestou ´do pekla´.“
Pokrytectvo podrýva dôveru v inštitúcie
Okrem svojej vlastnej dôveryhodnosti ohrozujú politici viditeľným pokrytectvom podľa odborníka aj dôveru v inštitúcie, či samotný systém liberálnej demokracie. „Politici, najmä prezidentka republiky, by mali mať primárne na zreteli to, že pokrytectvom v politike neohrozujú iba svoje preferencie, ale podrývajú dôveru v inštitúcie, ktoré reprezentujú a tým aj dôveru v systém liberálnej demokracie, ktorý i bez toho má množstvo odhodlaných nepriateľov,“ uzavrel Lenč.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politológ Lenč o páde Čaputovej dôveryhodnosti: Najväčším zdrojom je pokrytectvo, ktorého sa dopúšťa!