Politici reagujú na smrť Benedikta XVI. Prinášame vyjadrenia Čaputovej, Hegera, Tarabu aj lídrov Británie, Nemecka a Francúzska. Dočasne poverený predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) poďakoval emeritnému pápežovi Benediktovi XVI., ktorý zomrel v sobotu, za jeho službu a obetu cirkvi. Na zosnulého emeritného pápeža Benedikta XVI. budeme spomínať ako na človeka silnej viery, uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Mohlo by vás zaujímať:
„Na záver roka svet opustil emeritný pápež Benedikt XVI. vo veku 95 rokov. Patrí mu veľká vďaka za jeho celoživotnú službu Cirkvi i svetu. K vierouke pristupoval s výnimočnou hĺbkou a precíznosťou. Veľkou inšpiráciou bol i svojím bohatým vnútorným prežívaním viery,“ napísal v reakcii na smutnú správu Heger.
„Joseph Ratzinger sa po zrieknutí svojho úradu utiahol do ústrania a svoj čas venoval čítaniu a modlitbe. Tí, ktorí sa s ním stretli aj osobne, vyzdvihujú inteligenciu a schopnosť Benedikta XVI. viesť nezaujato diskusiu aj s názornými oponentami,“ povedala hlava štátu. Poukázala na to, že i keď počas svojho pontifikátu nenavštívil Slovensko, v roku 1992 ešte ako kardinál odslúžil svätú omšu v bratislavskom Dóme sv. Martina.
„V Benediktovi XVI. strácame významného teológa a dôležitú duchovnú osobnosť katolíkov na celom svete,“ dodala Čaputová.
„Silvester dnes bude pre katolíkov smutný. Zomrel emeritný pápež Benedikt XVI.,“ takto začal svoj príspevok k úmrtiu Beneditkta nezaradený poslanec NR SR Tomáš Taraba (ŽIVOT – NS).
Taraba: Bol mi blízky
Poslanec si pripomenul v tejto súvislosti aj svoje študentské časy.: „Keď som študoval ekonómiu na univerzite v Regensburgu, pôsobil tam kardinál Ratzinger ako čestný profesor teológie aj v čase keď už bol kardinálom a prefektom kongregácie pre náuku viery vo Vatikáne a aj táto spojitosť bola, že mi bol blízky.“
Podľa Tarabu čelil pápež nenávistnej antikampani. „Patril medzi najväčších učencov doby a aj napriek nenávistnej antikampani, ktorú na neho smerovali pretože chránil učenie Cirkvi v otázke manželstva, rodiny a posvätnosti sviatosti, zostal verný sľubu, ktorý dal a nebál sa viesť dialóg s každým bez ohľadu na vierovyznanie,“ konštatoval a dodal svoje želanie, „nech Boh príjme vďaku za jeho život a milosrdne prijme jeho dušu.“
Britský premiér Rishi Sunak, nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz a francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu vyjadrili sústrasť v spojitosti so smrťou emeritného pápeža Benedikta XVI. TASR informácie prevzala z agentúr AFP a DPA.
Sunak: Bol to veľký teológ
„So zármutkom som sa dozvedel o smrti emeritného pápeža Benedikta XVI.,“ napísal na Twitteri Sunak. „Bol to veľký teológ, ktorého návšteva v Spojenom kráľovstve v roku 2010 bola historickou chvíľou pre katolíkov aj nekatolíkov v našej krajine,“ dodal.
Scholz pripomenul Benediktov nemecký pôvod
Scholz uviedol, že smrťou emeritného pápeža svet stratil múdreho teológa. Benedikt XVI. bol podľa neho ako „nemecký“ pápež osobitným cirkevným vodcom pre mnohých, a to nielen v Nemecku.
Macron: Som s katolíkmi vo Francúzsku a vo svete
Macron vyzdvihol úsilie Benedikta XVI. o dosiahnutie prívetivejšieho sveta. „Vo svojich myšlienkach som s katolíkmi vo Francúzsku a vo svete, ktorí trúchlia nad odchodom jeho svätosti Benedikta XVI., ktorý sa dušou aj inteligenciou usiloval o bratskejší svet,“ napísal.
Emeritný pápež Benedikt XVI. zomrel v sobotu 31. decembra vo veku 95 rokov vo svojej rezidencii – v Kláštore Matky Cirkvi vo Vatikáne. Jeho zdravotný stav sa v predchádzajúcich dňoch zhoršil. Bývalého nemeckého kardinála Josepha Ratzingera zvolili za pápeža v roku 2005. Vo februári 2013 však dobrovoľne odstúpil z funkcie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Politici reagujú na smrť Benedikta XVI. Taraba: Čelil nenávistnej antikampani, nebál sa viesť dialóg!