eReport.sk
Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
Na archívnej snímke z 8. decembra 2015 emiritný pápež Benedikt XVI. Foto: tasr/ap

Feministky vyzvali Ratzingera: Už nepoužívaj pápežské meno a tituly!

Feministické aktivistky vyzvali emeritného pápeža Josepha Ratzingera, aby v súvislosti s vyšetrovaním prípadov zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze prestal používať svoje pápežské meno Benedikt XVI. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

„Očakávame, že Joseph Ratzinger sa vzdá používania svojho pápežského mena a s ním spojených titulov a insígnií,“ uviedla feministická iniciatíva Maria 2.0.

Vraj zľahčoval sexuálne zneužívanie maloletých

Aktivistky vyhlásili, že Ratzinger, ktorý v spomínanom období pôsobil vo funkcii arcibiskupa, až „takmer bezočivým spôsobom“ zľahčoval sexuálne zneužívanie maloletých.

Ratzinger stál na čele rímskokatolíckej arcidiecézy Mníchov–Freising v rokoch 1977–82. V správe, ktorá vznikla z poverenia samotnej arcidiecézy, sa uvádza, že k prípadom pohlavného zneužívania nebolo celé desaťročia pristupované adekvátne.

Hodnostári údajne konali v záujme obrany duchovenstva

Dokument hovorí o najmenej 497 obetiach a 235 podozrivých páchateľoch; predpokladá však tiež, že mohlo ísť o podstatne vyššie počty nezverejnených prípadov, vysvetľuje DPA. Správu o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze v rokoch 1945–2019 vyšetruje mníchovská prokuratúra. Miestni cirkevní hodnostári sú kritizovaní, že namiesto toho, aby preukázali empatiu jednotlivým obetiam zneužívania, tak v prvom rade zjavne konali v záujme obrany duchovenstva.

Feministky: Nesmie to zostať bez dôsledkov

V súčasnosti 94-ročný Ratzinger čelí obvineniam v štyroch prípadoch nečinnosti a zlyhania. Tieto tvrdenia vo vyjadrení poprel. Z neadekvátneho konania v niekoľkých prípadoch bol osobne obvinený aj bývalý arcibiskup Friedrich Wetter, ako i úradujúci arcibiskup kardinál Reinhard Marx.

„Táto správa nesmie zostať bez dôsledkov pre mníchovsko-freisinskú arcidiézu, ale ani pre katolícku cirkev ako celok,“ uviedlo vo vyhlásení feministické hnutie Maria 2.0.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Feministky vyzvali Ratzingera: Už nepoužívaj pápežské meno a tituly!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti