eReport.sk
Pápež Benedikt XVI. celebruje svätú omšu na letisku Brno - Tuřany 27. septembra 2009.
Pápež Benedikt XVI. celebruje svätú omšu na letisku Brno - Tuřany 27. septembra 2009. Foto: tasr/

Najstarší pápež v dejinách sa dožíva 95 rokov! Kto je vlastne nemecký rodák Ratzinger?

V rokoch 2005 až 2013 bol 265. pápežom katolíckej cirkvi, od roku 1523 prvým nemeckým pápežom. Emeritný pápež Benedikt XVI., občianskym menom Joseph Ratzinger, sa v sobotu 16. apríla dožíva 95 rokov.

Joseph Aloisius Ratzinger sa narodil na Bielu sobotu 16. apríla 1927 v bavorskom mestečku Marktl am Inn ako tretie dieťa do hlboko veriacej rodiny policajta.  

Ratzinger dezertoval z nemeckej armády

Roky nacistickej vlády v Nemecku strávil v obci Hufschlag pri bavorskom meste Traunstein. V roku 1943 sa stal členom jednotky protivzdušnej obrany a bol prevelený do Mníchova. O rok neskôr ho vyslali na rakúsko-maďarské hranice, kde sa podieľal na budovaní protitankových zátarás. V máji 1945 Ratzinger dezertoval z nemeckej armády a vrátil sa do Traunsteinu, kde ho americkí vojaci na niekoľko týždňov zajali. Po prepustení na slobodu sa vrátil do seminára.

V rokoch 1946 až 1951 študoval teológiu a filozofiu na vysokej škole v bavorskom meste Freising a na Univerzite Ľudovíta Maximiliána v Mníchove. Po štúdiách filozofie a teológie prijal 29. júna 1951 vo Freisingu kňazskú vysviacku a začal pôsobiť ako výpomocný kňaz a kaplán. V rokoch 1952 až 1954 bol docentom na Arcibiskupskom kňazskom seminári vo Freisingu a v tomto bavorskom meste pôsobil tiež ako docent dogmatiky a fundamentálnej teológie na Filozoficko-teologickej vysokej škole. Titul doktor teológie získal v roku 1953.

V marci 1977 ho vymenovali za arcibiskupa

O štyri roky neskôr sa na Mníchovskej univerzite habilitoval v odbore fundamentálnej teológie a v nasledujúcich rokoch pôsobil na vysokej škole vo Freisingu a na univerzitách v Bonne, Münsteri, Tübingene a Regensburgu.

V marci 1977 vymenovali Josepha Ratzingera za arcibiskupa Mníchovsko-freisinskej arcidiecézy – o tri mesiace neskôr ho pápež Pavol VI. vymenoval 27. júna za kardinála. Pápež Ján Pavol II. vymenoval v roku 1981 svojho blízkeho spolupracovníka, kardinála Ratzingera za šéfa Kongregácie pre náuku viery, čo je jedna z najvýznamnejších funkcií v hierarchii hodnostárov Vatikánu.

Kolégium kardinálov zvolilo nemeckého kardinála Josepha Ratzinger 19. apríla 2005 za 265. pápeža. Zvolenie nového pápeža oznámil čilský kardinál Jorge Medina Estévez tradičnou formulou „Annuntio vobis gaudium magnum: habemus papam“ (Oznamujem vám veľkú radosť: máme pápeža).

Stal sa nástupcom pápeža Jána Pavla II.

Novozvolený 78-ročný pápež si vybral meno Benedikt XVI. Stal sa nástupcom pápeža Jána Pavla II. Počas svojej prvej zahraničnej cesty, ktorá viedla v auguste 2005 do rodnej krajiny, navštívil ako prvý pápež v Nemecku synagógu.    

Benedikt XVI. oznámil 11. februára 2013, že sa dobrovoľne vzdá pontifikátu. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že v dôsledku pokročilého veku už nemá dostatok síl na ďalšie vykonávanie úradu. „Z tohto dôvodu a s vedomím vážnosti tohto kroku, s plnou slobodou vyhlasujem, že sa vzdávam služby rímskeho biskupa, následníka svätého Petra,“ uvádzalo sa vo vyhlásení pápeža, ktoré zverejnil Vatikán. Jeho rezignácia nadobudla platnosť 28. februára 2013.

V septembri 2020 sa stal najstarším pápežom v dejinách

Po odstúpení z čela katolíckej cirkvi vyhlásil, že zvyšok svojho života chce stráviť v modlitbách ukrytý pred svetom. Od mája 2013 žije v Kláštore Matky Cirkvi, ktorý sa nachádza vo Vatikánskych záhradách.

V septembri 2020 sa stal Benedikt XVI. najstarším pápežom v dejinách, keď prekonal dovtedy najdlhšie žijúceho pápeža Leva XIII. (Lea XIII.), ktorý zomrel v roku 1903 vo veku 93 rokov, štyri mesiace a tri dni.

Nedávno reagoval na závažné obvinenia

Emeritný pápež Benedkt XVI. požiadal vo februári 2022 listom o odpustenie všetky obete sexuálnych útokov spáchaných v čase svojho pôsobenia na čele mníchovsko-freisinskej diecézy. Tento list sa objavil necelé tri týždne po zverejnení správy, ktorá obvinila Benedikta z toho, že o zneužívaní neplnoletých vedel, ale nekonal.

„Každý jednotlivý prípad sexuálneho zneužívania je strašný a nenapraviteľný. Obetiam sexuálneho zneužívania vyjadrujem hlboký súcit a ľutujem každý jednotlivý prípad,“ napísal emeritný pápež.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
  2. Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
  3. Načisto sme sa zbláznili?
  4. Pápež František

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najstarší pápež v dejinách sa dožíva 95 rokov! Kto je vlastne nemecký rodák Ratzinger?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti