eReport.sk
Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
Na archívnej snímke z 8. decembra 2015 emiritný pápež Benedikt XVI. Foto: tasr/ap

Emeritný pápež napísal veriacim list. Je v kajúcnom tóne: Žiadam o odpustenie

Emeritný pápež Benedikt XVI. listom požiadal o odpustenie všetky obete sexuálnych útokov spáchaných v čase jeho pôsobenia na čele mníchovsko-freisinskej diecézy. Tento list, v kajúcnom tóne, sa objavil necelé tri týždne po zverejnení správy, ktorá Benedikta obvinila, že o zneužívaní neplnoletých vedel, ale nekonal. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

Bývalý pápež, ktorý odstúpil z úradu v roku 2013, bol v januári obvinený z toho, že vedome nezakročil voči štyrom kňazom obvineným zo sexuálneho zneužívania detí v 80. rokoch, keď bol arcibiskupom v Mníchove.

Vraj nebol zapojený do žiadneho zakrývania činov

Benedikt, ktorého zdravie je veľmi chatrné, následne požiadal tím asistentov, aby mu pomohli reagovať na zistenia právnickej firmy Westpfahl Spilker Wastl (WSW), ktorá bola poverená arcidiecézou Mníchov a Freising, aby preskúmala prípady zneužívania v rokoch 1945 – 2019.

Títo asistenti vo vyhlásení, zverejnenom Vatikánom spolu s Benediktovým listom v utorok, trvajú na tom, že „kardinál Ratzinger ako arcibiskup nebol zapojený do žiadneho zakrývania činov zneužívania“ neplnoletých duchovnými.

Reagovali aj odborníci

V jednom z prípadov figuruje medzičasom notoricky známy pedofilný kňaz Peter Hullermann, ktorý bol preradený do Mníchova z Essenu, kde bol obvinený zo zneužívania 11-ročného chlapca. Benediktov tím už priznal, že autorom správy o zisteniach o zneužívaní neúmyselne poskytol nesprávne informácie, keď poprel Ratzingerovu účasť na stretnutí o Hullermannovi v roku 1980.

V nových odpovediach odborníci zdôrazňujú, že kardinál Ratzinger vo chvíli, keď prijímal tohto kňaza, ktorý sa mal liečiť v Mníchove, nevedel o tom, že ide o zneužívateľa. Na inkriminovanom stretnutí v januári 1980 sa nehovorilo o dôvode, pre ktorý sa kňaz potreboval liečiť, ani sa nerozhodlo o jeho pôsobení v pastorácii. Dokumenty potvrdzujú to, čo predtým uviedol Ratzinger, informoval web Vatican News.

„Ľutujem každý jednotlivý prípad“

Benedikt XVI. v liste veriacim opakuje, že počas svojho krátkeho pôsobenia v biskupskom úrade nevedel o zneužívaní, ktorého sa dopustili kňazi. Tiež konštatuje, že na stretnutiach s obeťami sexuálneho zneužívania mohol a môže vyjadriť iba svoje hlboké zahanbenie, veľkú bolesť a úprimnú prosbu o odpustenie.

Dodal, že mal v katolíckej cirkvi veľkú zodpovednosť a o to väčší je jeho zármutok v súvislosti so zneužívaním a chybami, ku ktorým došlo počas jeho mandátu. „Každý jednotlivý prípad sexuálneho zneužívania je strašný a nenapraviteľný. Obetiam sexuálneho zneužívania vyjadrujem hlboký súcit a ľutujem každý jednotlivý prípad,“ píše emeritný pápež.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Súdne konanie proti pápežovi pozastavili.
  2. Pápež František
  3. Pápež Benedikt XVI. celebruje svätú omšu na letisku Brno - Tuřany 27. septembra 2009.
  4. Pápež prijal našich biskupov!

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Emeritný pápež napísal veriacim list. Je v kajúcnom tóne: Žiadam o odpustenie

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti