eReport.sk
Advokát Marek Para.
Advokát Marek Para. Foto: tasr

Pôjde Para na slobodu? Podľa Kaliňáka ho dali do väzby, lebo je silným súperom!

Prominentný advokát Marek Para, ktorý dlhodobo zastupuje osoby vo viacerých citlivých kauzách súvisiacich s politikou, žiada o prepustenie na slobodu. Špecializovaný trestný súd by o jeho osude mal rozhodnúť budúci týždeň. Para sedí vo väzbe od začiatku mája, lebo sa súd obával o ovplyvňovanie svedkov. Stíhaný by však mohol byť aj na slobode, o čom sa momentálne jeho právny tím, vrátane exministra vnútra Roberta Kaliňáka, snaží súd presvedčiť. Para je známy tým, že pôsobí aj v právnych a advokátskych tímoch v zahraničí. Cení si ho zjavne aj taký zložitý klient, akým je Marian Kočner, keďže jeho zastupuje už niekoľko rokov.

Obvinenie spočíva v údajnej činnosti pre nie veľmi špecifikovanú organizovanú zločineckú skupinu ľudí okolo nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Parovi v celom prípade priťažilo v kontexte rozhodnutia o kolúznej väzbe to, že zastupuje ľudí, ktorých chcú orgány činné v trestnom konaní vypočuť – Norberta Bödöra, Tibora Gašpara a Róberta Krajmera. Mnohí sa domnievajú, že Para sedí vo väzbe len preto, lebo bol a je pre prokurátorov až príliš silným právnym súperom.

Mesiac bez úkonov?

Vo viacerých prípadoch držania ľudí, ktorí majú blízko k opozícii, sa používa kolúzna väzba aj napriek tomu, že existuje aj častejšie využívané stíhanie na slobode. Problémom kolúznej väzby je to, že je väznený za mrežami aj napriek tomu, že sa stále na neho hľadí ako na nevinného, resp. že mu stále nebola preukázaná vina. Pokiaľ sa počas kolúznej väzby nedejú patričné úkony ako výsluchy, väzba obvineného sa predlžuje, čím sa môže predlžovať aj čas, ktorý obvinený strávi za mrežami mimo akejkoľvek spravodlivosti.

Najvyšší súd SR vo svojom rozhodnutí o Parovej väzbe ešte v máji tvrdil, že na máj je naplánovaných niekoľko výsluchov. Nie je však vôbec jasné, či prebehli výsluchy a už ani náhodou nie to, koľko ich prebehlo.

Pýta sa na slobodu

Trpezlivosť už pravdepodobne došla aj samotnému Parovi a pýta sa na slobodu. Špecializovaný trestný súd si však v jeho prípade dáva na čas a rozhodnutie príjme až budúci týždeň.

Na súde boli prítomní aj Parovi obhajcovia – Michal Mandzák aj exminister Robert Kaliňák. Ten po skončení novinárom prezradil, že orgány činné v trestnom konaní nepredložili na súd kompletný spis, preto musel sudca rozhodovanie prerušiť. Otázkou je, či náhodou nie je v niekoho záujme umelo celý prípad naťahovať.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pôjde Para na slobodu? Podľa Kaliňáka ho dali do väzby, lebo je silným súperom!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti