tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Slovalco
Slovalco. Zdroj: tasr

Platili vysokú daň aj postavili novú plaváreň. Koniec Slovalca prinesie regiónu finančnú katastrofu!

Odstavenie výroby v hlinikárni Slovalco môže mesto Žiar nad Hronom ovplyvniť aj po finančnej stránke. Pre hromadné prepúšťanie môže prísť o časť podielových daní, v prípade úplného konca podniku aj o daň z priemyselných stavieb. Pre TASR to uviedli zástupcovia samosprávy.

„Slovalco je jedným z kľúčových zamestnávateľov v priemyselnom parku. V prípade, že by sa výroba už nikdy neobnovila, bude to mať na mesto veľmi negatívny dosah,“ povedal pre TASR vedúci kancelárie primátora mesta Martin Baláž. Ako dodal, samospráva by v prípade úplného konca podniku mohla prísť ročne o 600.000 eur, ktoré hlinikáreň mestu platí ako daň z priemyselných stavieb. Ďalší výpadok v mestskej kase môže spôsobiť hromadné prepúšťanie a následné zníženie podielových daní. 

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022.
  2. Ľuboš Blaha, Smer-SD, opozícia
  3. Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
  5. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  6. Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022.

Baláž tiež skonštatoval, že Slovalco je dlhodobým strategickým partnerom pre žiarsku samosprávu i celý región a finančne sa podieľa na spolufinancovaní významných projektov. „Za tie roky sú to milióny eur, ktoré vynaložilo na rozvoj mesta a jeho okolia. Najväčšou dotáciou bolo 500.000 eur na rekonštrukciu plavárne, ktorá aktuálne finišuje,“ vysvetlil Baláž s tým, že podnik v minulosti financoval aj prvú etapu rekonštrukcie zimného štadióna. 

„Sme mimoriadne sklamaní a smutní z toho, že v Žiari nad Hronom po 70 rokoch výroba hliníka končí a na úrade práce môžu skončiť stovky ľudí,“ uviedol pre TASR viceprimátor mesta a predseda petičného výboru iniciatívy Pomôžme Slovalcu Ladislav Kukolík. Ako dodal, za tri mesiace pod petíciu vyzbierali približne 8000 podpisov. Petičné hárky chcú vláde odovzdať počas protestu, ktorý iniciatíva plánuje v stredu (24. 8.) organizovať pred Úradom vlády SR v Bratislave.

Hlinikáreň Slovalco oznámila definitívne zastavenie výroby primárneho hliníka v stredu (17. 8.), pece plánuje odstaviť do konca septembra. Rozhodnutie je reakciou na vysoké ceny elektriny a nedostatočné kompenzácie zo strany štátu určené pre energeticky náročný priemysel, dotknúť sa má približne 300 zamestnancov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Platili vysokú daň aj postavili novú plaváreň. Koniec Slovalca prinesie regiónu finančnú katastrofu!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku