tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Nápis na budove, v ktorej sídli Ministerstvo financií SR na Štefanovičovej ulici v Bratislave.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Ministerstvo financií sa ohradzuje voči kritike

Ministerstvo financií (MF) SR pozorne vníma a monitoruje situáciu v spoločnosti Slovalco. Dôrazne sa preto ohradzujeme voči politickým vyhláseniam o nečinnosti MF SR v tejto súvislosti. Naopak, Ministerstvo financií SR ako jediný rezort nad rámec svojich kompetencií aktívne hľadá riešenia vzniknutej situácie.

Obchodovanie s emisnými kvótami na pôde Európskej únie má za cieľ znižovať emisie škodlivých plynov v ovzduší, čo je aj zmyslom existencie Environmentálneho fondu (zákona č. 414 z roku 2012). Kompenzácie sú len prechodným a okrajovým nástrojom uvedenej legislatívy a približne polovica členských krajín EÚ ich neposkytuje vôbec (napríklad Rakúsko, Maďarsko a podobne).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Brigita Schmögnerová na diskusii Stredoeurópskeho fóra 17. novembra 2009 v Bratislave.
  2. Zľava generálny riaditeľ Slovalco Milan Veselý a minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).
  3. Podpredseda vlády SR a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
  4. Peter Pellegrini na snímke z videa.
  5. Slovalco
  6. Zababušené dieťa, zima
  7. Počítanie euro bankoviek

Zástupca MF SR aj v rozporových konaniach a na pôde hospodárskej a sociálnej rady opakovane navrhol riešenie, ktoré ponúkalo kompenzácie vyššie ako žiadalo ministerstvo hospodárstva. Ministerstvo hospodárstva žiadalo kompenzácie vo výške 12,5 percenta z 50 percent príjmov z obchodovania s emisnými kvótami, čo by predstavovalo 6,25 percenta. MF SR navrhovalo 25 percent z 30 percent príjmov, čo je 7,5 percenta.

MF SR zároveň upozorňuje, že Slovalco je aj v súčasnosti výrazným beneficientom energetickej legislatívy, pričom okrem predmetných kompenzácií z Environmentálneho fondu, má dlhodobo znížené rozhodujúce tarifné poplatky za prenos elektrickej energie. Súčasne je priamo napojené do prenosovej siete SEPS, a.s., dcérskej spoločnosti MF, a nie prostredníctvom distribútora. Zároveň dodávame, že trhové ceny hliníka pri súčasných stredoeurópskych cenách elektrickej energie, aj pri maximálne možnej kompenzácii (u nás) z Environfondu, robia jeho výrobu v regióne extrémne problematickou.

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ministerstvo financií sa ohradzuje voči kritike

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku