tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke spustenie novej pretavovacej pece hliníkových procesných šrotov v a.s. Slovalco v Žiari nad Hronom 14. júna 2022.
Pohľad do fabriky Slovalco, ktorá bola nútená ukončiť výrobu hliníka a prepustiť stovky zamestnancov. Foto: tasr

Analýza odkryla krutú realitu: Krach hrozí každej šiestej firme na Slovensku!

Rizikom úpadku v nasledujúcich 12 mesiacoch je ohrozená približne každá šiesta firma podnikajúca na Slovensku. Vyplýva to z analýzy, ktorú na základe výsledkov vlastného skóringového modelu zverejnila poradenská spoločnosť Dun&Bradstreet. Spoločnosť sledovala 269.000 firiem.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO).
  2. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina).
  3. plynovod Vojany Užhorod
  4. Slovalco

„Krachom je podľa prieskumu ohrozená v priemere každá šiesta firma na Slovensku. Rozloženie rizika je pritom nerovnomerné. Najväčší podiel takýchto spoločností má sídlo v Bratislavskom kraji, kde je krachom ohrozená každá piata firma. Viac ako 19 % zo všetkých sledovaných subjektov v tomto kraji sú rizikové. V prípade Trnavského kraja je situácia podobná. Krachom je tu ohrozených 16,3 % firiem a teda každá šiesta firma podnikajúca v kraji,“ hodnotí analytička Dun&Bradstreet Petra Štěpánová.

Na hranici úpadku

U týchto spoločností je najväčšia pravdepodobnosť, že si svoje záväzky z obchodného styku budú plniť po lehote, existuje vysoká možnosť, že sa zhorší ich finančná situácia, majú vyššie úverové riziko a stoja na hranici úpadku.  

Za celorepublikovým priemerom, ktorý je 15,88 %, sa s miernym odstupom nachádzajú firmy z Nitrianskeho kraja, kde je ohrozených 15,30 % spoločností a z Banskobystrického kraja s 15 % rizikových firiem.

Najlepšie sú na to firmy v Trenčianskom a Žilinskom kraji

Naopak, najvyšší podiel najstabilnejších firiem s vysokou pravdepodobnosťou spoľahlivého platenia záväzkov, nízkym úverovým rizikom a minimálnou pravdepodobnosťou úpadku podniká v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Podiel takýchto firiem tu dosiahol 57,3 % a 56,6 %. „Vo všetkých krajoch je počet najspoľahlivejších firiem nad 50-percentnou hranicou, s výnimkou Bratislavského (48 %),“ uzatvorila Štěpánová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analýza odkryla krutú realitu: Krach hrozí každej šiestej firme na Slovensku!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku