eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Pfizer chce povolenie aplikovať šesť dávok vakcíny z jednej ampulky

Americko-nemecké konzorcium Pfizer-BioNTech požiadalo o povolenie na aplikáciu šiestich dávok z jednej ampulky očkovacej látky proti novému koronavírusu namiesto súčasných piatich. Oznámila to Európska lieková agentúra (EMA), píše agentúra AP.

Žiadosť spoločností Pfizer-BioNTech v čo najkratšom možnom čase preskúma Výbor EMA pre lieky na humánne použitie (CHMP). Ak zistí, že z každej ampulky s vakcínou možno konzistentne extrahovať šesť dávok, odporučí schváliť túto zmenu. Aplikovať vakcínu týmto spôsobom bude v takomto prípade možné vo všetkých krajinách EÚ.

Je to na miestnych zdravotných úradoch, tvrdí firma

Americká firma Pfizer vo svojom vyhlásení uviedla, že jej ampulky obsahujú dostatok vakcíny na najmenej päť dávok a použitie zvyšného množstva sa môže líšiť v závislosti od typu používaných ihiel a injekčných striekačiek. Podľa spoločnosti je rozhodnutie týkajúce sa prípravy a podávania dávok vakcíny na miestnych zdravotných úradoch.

V ČR vstúpilo v stredu do platnosti nariadenie, aby sa z jednej ampulky vakcíny proti novému koronavírusu mohlo použiť šesť dávok namiesto doterajších piatich. Podľa českého premiéra Andreja Babiša, toto rozhodnutie týkajúce sa vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech umožní zaočkovať omnoho viac ľudí.

Na dávku navyše upozornil Babiš

Český premiér už v pondelok upozornil, že v každej ampulke vakcíny Pfizer/BioNTech je ešte jedna dávka navyše, ktorá sa vyhadzuje. Ide o rezervu, ktorá má garantovať, že každej ampulke bude päť dávok s minimálnym obsahom 0,3 mililitra. K takémuto kroku aj bez stanoviska EMA pristúpilo Taliansko, ako členský štát EÚ, a tiež USA, Švajčiarsko, Británia a Izrael.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport