eReport.sk
Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
Minister zahraničných vecí Maďarskej republiky Péter Szijjártó. Zdroj: tasr

Péter Szijjártó: Stačilo! Nevezmeme si spolu s EÚ miliardový úver na pomoc Ukrajine!

Maďarsko je pripravené pokračovať v poskytovaní finančnej podpory Ukrajine na bilaterálnom základe, avšak v nijakom prípade nepodporí spoločnú pôžičku Európskej únie na tento účel, vyhlásil v pondelok v Sofii šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó. S odvolaním sa na agentúru MTI informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Prečo sú stále v obehu?
  2. Zjavne je z čoho
  3. Ilustračné foto
  4. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová
  5. Štefan Kuffa a Tomáš Taraba
  6. Záchranárka Marina Jovčevová drží v náručí svojho psa počas demonštrácie v Sofii 11. novembra.
  7. Vojenská podpora Ukrajiny
  8. Ilustračné foto
  9. Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty
  10. Konať sa bude v Bruseli

Szijjártó na stretnutí ministrov zahraničných vecí Stredoeurópskej iniciatívy (SEI) v Bulharsku ocenil bruselskú prípravu nového balíčka pomoci pre Kyjev, ako však dodal, Maďarsko pomáha susednej Ukrajine rôznymi spôsobmi už podstatne dávnejšie než krajiny, ktoré sa dnes prezentujú ako najlepší priatelia Kyjeva.

Ešte pred vojnou

Budapešť podľa jeho slov vynaložila už desiatky a stovky miliónov eur na podporu zdravotníctva, školstva, kultúrnych inštitúcií a cirkví na Ukrajine, pričom Maďarsko poskytovalo pomoc ešte pred vypuknutím vojny.

Maďarský minister odmietol návrh Európskej komisie na vzatie spoločného úveru. „Raz sme už v prípade koronavírusovej epidémie podporili takýto úver, avšak stačilo!“ Zdôraznil Szijjártó.

Ursula

Komisia navrhuje mesačný balík finančnej podpory vo výške 1,5 miliardy eur na pokrytie finančných potrieb Ukrajiny v budúcom roku, pričom táto legislatívna iniciatíva by mala byť predstavená tento týždeň, píše MTI.

Na túto pôžičku, upozornil ešte v októbri portál Politico. Ozrejmil, že z návrhu nie je jasné, či a v akom rozsahu ide o akúsi „nenávratnú pôžičku,“ alebo bude musieť raz Ukrajina tieto peniaze splácať.

Nenávratné zadĺženie

Taktiež nie je jasné, čo sa stane s balíkom pomoci EU pre Ukrajinu, ktorý bol oznámený ešte v máji, v ktorom sa únia zaviazala vyplatiť 9 miliárd eur do konca tohto roka. Z tejto sumy bola zatiaľ vyplatená „iba“ jedna miliarda.

Samotná Únia si na túto pomoc Ukrajine zrejme bude musieť požičať. EK by si v budúcnosti mohla požičiavať na kapitálových trhoch s tým, že by za ne ručila rezervou z rozpočtu EÚ. 

Zdroj: tasr, politico


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Péter Szijjártó: Stačilo! Nevezmeme si spolu s EÚ miliardový úver na pomoc Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti