eReport.sk
Ukrajina bojuje za naše spoločné hodnoty
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Von der Leyenová navštívi Moldavsko, oznámi ďalšiu podporu EÚ

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v polovici tohto týždňa navštívi Moldavsko, pričom oznámi ďalšiu podporu EÚ pre túto postsovietsku republiku ohrozenú vojnou na susednej Ukrajine. Informoval o tom v pondelok spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Strava Masajov z Kene je z pohľadu rozvinutého sveta jednostranná a chudobná. Archívna snímka.
  2. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
  3. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
  4. Vladimír Soták, výkonný riaditeľ Klub 500 a šéf Železiarní Podbrezová
  5. Veľkorysá Únia

Šéfka exekutívy EÚ v nedeľu absolvovala telefonát s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou .“Diskutovali sme o zúfalej energetickej situácii v Moldavsku. Pracujeme na poskytnutí ďalšej podpory, ktorá pomôže Moldavsku uspokojiť jeho okamžité potreby plynu a elektriny,“ uviedla Von der Leyenová ma Twitteri.

Sanduová minulý týždeň v Bukurešti vyhlásila, že jej krajina prechádza veľkou energetickou krízou v dôsledku vojny na susednej Ukrajine. Obyvateľom Moldavska podľa nej hrozí, že počas nadchádzajúcej zimy zostanú bez plynu a elektriny.

Nie vydieraniu

Moldavská prezidentka tiež zdôraznila, že Kišiňov neustúpi energetickému a politickému vydieraniu zo strany Moskvy. Moldavsko si podľa nej udrží prozápadné smerovanie a bude naďalej podporovať Ukrajinu, ktorá sa už vyše osem mesiacov bráni ruskej vojenskej agresii.

Moldavsko je úplne závislé od Ruska, pokiaľ ide o dodávky zemného plynu. Ruská spoločnosť Gazprom plánuje v najbližšom období Moldavsku dodať len zhruba polovicu potrebného objemu zemného plynu. Opakovane pritom hrozí plným zastavením dodávok do tejto chudobnej krajiny, v ktorej sa poplatky domácností za energie za posledný rok zvýšili už šesťnásobne.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Von der Leyenová navštívi Moldavsko, oznámi ďalšiu podporu EÚ

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti