eReport.sk
Ilustračné foto
Ilustračné foto. Zdroj: shutterstock. com

Veľvyslanec Ukrajiny: Žiadame prijatie sankcií voči Iránu! A tiež zatvoriť ukrajinský vzdušný priestor!

Ukrajinský veľvyslanec v Británii Vadym Prystajko v pondelok povedal, že drony iránskej výroby skladuje Rusko v Bielorusku, a to pomerne blízko Kyjeva. Označil ich pritom za najväčší problém Ukrajiny. Vyjadril sa tak v rozhovore pre spravodajskú stanicu Sky News, informuje denník The Guardian.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Irán popravuje demonštrantov
  2. Test ruskej hypersonickej strely Zirkon
  3. Maďari sa obrátili na medzinárodné inštitúcie
  4. Zjavne je z čoho
  5. Krúpa tvrdí že Žilinka klamal
  6. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  7. Stret armád

Ukrajine sa dosiaľ podľa Prystajka podarilo zneškodniť 70–75 percent dronov a rakiet odpálených Ruskom, pričom je podľa neho jasné, že Moskve už zásoba rakiet dochádza. Avšak iránske drony, to je najväčší problém. Sú lacné… prichádzajú v húfoch. Je veľmi ťažké poradiť si s nimi,“ uviedol Prystajko. Zároveň vyzval medzinárodné spoločenstvo na politický tlak aj sankcie voči Iránu, pričom povedal, že existujú dôkazy, že Irán poskytol Rusku už tisícky dronov.

Zatvorenie oblohy

Prystajko dodal, že je potrebné zatvoriť vzdušný priestor nad Ukrajinou, ale tiež vystupňovať tlak na Rusko aj Irán. Čo sa týka Iránu, treba podľa jeho slov voči tejto blízkovýchodnej krajine zaviesť viacmenej rovnaké politické sankcie ako voči Rusku. Irán podľa neho treba vystaviť tlaku dovtedy, kým už nebude môcť Rusku posielať či vyrábať ďalšie rakety.

Evakuácia Kyjeva

Prystajko okrem toho pre Sky News zopakoval aj nedávne slová kyjevského starostu Vitalija Klička, že Kyjevčanov by mohlo byť potrebné evakuovať v prípade, ak neprestanú ruské útoky na tamojšiu energetickú sieť.

Dúfam, že k tomu nedôjde, pričom stále sa snažíme obnoviť všetky energetické zariadenia… Ak by na to prišlo, museli by sme ich presunúť na západ Ukrajiny, do Ľvova a na ďalšie miesta ležiace blízko Európskej únie,“ povedal s tým, že by išlo o presun obrovského počtu ľudí. Treba však podľa jeho slov uvažovať, ako by sa to dalo spraviť, a to aj preto, že ukrajinské zimy bývajú pomerne kruté.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľvyslanec Ukrajiny: Žiadame prijatie sankcií voči Iránu! A tiež zatvoriť ukrajinský vzdušný priestor!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti