eReport.sk
Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas tlačovej konferencie k aktuálnej epidemiologickej situácii v súvislosti s COVID-19 v Bratislave v utorok 13. apríla 2021.
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Foto: tasr

Otázka budúcnosti? Lengvarský vysvetlil, ako to vidí s povinným očkovaním na Slovensku


AKTUALIZOVANÉ – Povinné očkovanie nie je témou dňa. Po rokovaní vlády to v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Minister informoval aj o reprofilizácii nemocníc v súvislosti s očakávaným nárastom prípadov nákazy covidom.

Pripustil, že do budúcnosti to môže byť otázkou do diskusie. „Zatiaľ ale nevidím veľký význam v tom, aby sme nútili ľudí do niečoho, čo sami nechcú,“ skonštatoval Lengvarský. Ak by sa uvažovalo o povinnom očkovaní, minister opätovne spomenul vybrané skupiny – ako sú zdravotníci, učitelia či seniori.

V kategórii 50+ je až okolo 770-tisíc nezaočkovaných

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Matej Mišík na stredajšej prezentácii aktuálnej epidemiologickej situácie informoval, že denne sa zaočkuje približne 1400 ľudí. „Znepokujúce je stále nízke číslo zaočkovanosti u kategórie 50+, ktorá je najrizikovejšou z pohľadu rizík a komplikácií ochorenia a nevyhnutnej hospitalizácie,“ uviedol Mišík v súvislosti s faktom, že počet nezaočkovaných sa v spomínanej vekovej skupine pohybuje okolo 770-tisíc.

Mišík zároveň skonštatoval, že v zaočkovaní pretrvávajú vysoké regionálne rozdiely. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2.426.450, druhú dávku vakcíny dostalo 2.233.955 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Britský minister financií Sajid Javid.
  2. Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO)
  3. Demonštrácia v Aténach.
  4. Dôchodca vychádza z obchodu s potravinami.
  5. Covidový pacient na nemocničnom lôžku.

 Témou stredajšej tlačovky bola aj reprofilizácia nemocníc. Odznelo, že v nemocniciach v Košickom, Prešovskom, Nitrianskom a Banskobystrickom kraji sa reprofilizujú lôžka pre pacientov s ochorením COVID-19 s tým, že počet pozitívnych pacientov bude stúpať. Pandemická situácia sa podľa Mišíka zhoršuje. Budúci týždeň očakávajú 1000 prípadov denne.  

VIDEO Lengvarský podpísal niekoľko mobilizačných príkazov k reprofilizácii nemocníc

Sedemdňový priemer je momentálne 900 prípadov denne, minulý týždeň bol priemer 500 pozitívnych denne. Hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 je viac ako 300. „Pri všetkých údajoch ide o výraznejší nárast oproti minulému týždňu,“ poznamenal Mišík. Nárast prípadov sa podľa neho prejavuje aj na denných výjazdoch záchranných zdravotných služieb.

Odporúčajú svadby odložiť

„Veľmi často od regionálnych hygienikov počúvame, že spúšťačom šírenia ochorenia sú väčšie oslavy, ako napríklad svadby,“ hovorí Mišík. Napriek tomu, že sú svadby podľa COVID automatu povolené, prosí rezort ľudí, aby ich robili v limitoch a exteriéroch. „Ak sa dá, odložte ich na budúcu jar. Pre starších rodinných príslušníkov je to mimoriadne rizikové,“ vyzval ľudí, ktorí majú mať svoje svadby počas jesene či zimy.

Nové prípady sa objavujú aj u detí. Potvrdzuje sa tak predpoklad, že šírenie nového koronavírusu bude najmä v školách, skonštatoval Mišík. Doplnil, že výrazná incidencia nových prípadov je aj u rodičov školopovinných detí.

Najviac hospitalizovaných je v Košickom kraji

Momentálne sú podľa Mišíka nemocnice zaplnené na deväť percent v porovnaní s predošlou pandemickou vlnou. „Avšak regionálne a po nemocniciach je situácia rozličná. Sú nemocnice, ktoré sú už na vyše 20 percentách maximálnej obsadenosti,“ povedal Mišík. Ide napríklad o nemocnicu v Prešove, Starej Ľubovni či Michalovciach. Najviac pozitívnych hospitalizovaných je potvrdených v Košickom kraji.

VIDEO Podľa Mišíka čísla nakazených covidom na Slovensku naďalej rastú

Lengvarský vydal mobilizačné príkazy na reprofilizáciu pre tie nemocnice, kde sa naplnili štandardné infekčné lôžka. Každá nemocnica si reprofilizáciu lôžok spraví podľa vlastného pripraveného plánu.

Mišík poukázal, že regionálne rozdiely sú aj v zaočkovanosti ľudí. Bratislava sa podľa jeho slov blíži k 75-percentnej zaočkovanosti ľudí nad 50 rokov.

Návšteva pápeža vraj situáciu negatívne neovplyvnila

Má či bude mať vplyv na nárast počtu nakazených aj nedávna návšteva Svätého Otca na Slovensku. Rezort zdravotníctva si to nemyslí. Spúšťačom akcelerácie šírenia ochorenia COVID-19 sú podľa ministerstva najmä väčšie rodinné zábavy, ako napríklad svadby. Pri tomto konštatovaní sa pritom Lengvarského ľudia odvolávajú skúsenosti regionálnych hygienikov.

Minister tvrdí, že masové podujatia počas návštevy pápeža Františka k zintenzívneniu pandémie prispieť výrazne nemali. „Z informácií, ktoré máme a ktoré konzultujeme, nemala návšteva Svätého Otca nejaký výrazný efekt na šírenie,“ povedal minister zdravotníctva.

Riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz MZ Matej Mišík pri prezentácii nárastu ochorení a počtu okresov, v ktorých je potrebné sprísňovať pravidlá, skonštatoval, že zdrojom zrýchlenia šírenia bývajú väčšie zábavy, najmä svadby. Apeloval preto na zodpovednosť. „Aj tam, kde pravidlá COVID automatu umožňujú ich konanie, odporúčame robiť ich čo najviac v exteriéri a v limite počtu osôb, ktorý je daný, prípadne, ak je to možné, odložiť tieto oslavy na jar budúceho roka,“ povedal Mišík zdôrazňujúc riziko, ktoré pri takýchto akciách hrozí starším, nezaočkovaným ľuďom.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Otázka budúcnosti? Lengvarský vysvetlil, ako to vidí s povinným očkovaním na Slovensku

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre